Bazı melez patates populasyonlarında klon seleksiyonu üzerine bir çalışma
A Study on clonal selection in some cross potato populations
- Tez No: 7824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER ÇAYLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
- 56 - ÖZET Bu araştırma E. t). Ziraat Fakültesi, Menemen Araştırma Uygulama ve Üretim Çiftliği'nde yürütülmüştür. Kİ on selek- siyonu uygulanmıştır. Denemede genetik materyal olarak, E.U. Z.i"1. Tarla Bitkileri Bölümü'nde yapılan çalışmalar sonucun da geliştirilmiş olan 11 melez patates populasyonu kullanıl mıştır. Bunlar ; Oosima x R.143, Gosima x R.68, Neotuberosum 77 x R.143, îsola x Neotuberosum 78, R.68 x R.143, R.143 x R.220, Neotuberosum 7? x R.68, Isola x R.143, L.506 x R.143, R.162 açık döllenen populasyonu ve Granola açık döllenen po pulasyonu' dur. Tarla döneminde bazı tarımsal Özelliklere i- lişkin gözlemler yapılmıştır, ölçülen özellikler için, po - pulasyon ortalaması, ortalamanın standart hatası ve değiş - kenlik katsayıları hesaplanmıştır. Yumru verimi ile diğer verim öğeleri arasındaki ilişkiler, basit korelasyon katsa yıları yardımıyla hesaplanmıştır. Her populasyonda yüksek verimli klonların % 10' unun seçimi amaçlanmıştır. Populas- yonlarda yumru verimi için frekans eğrileri çizilmiştir. Po- pulasyonlarm tarımsal özellikleri birbirinden farklı olmuş tur. En yüksek verimli populasyon, Neotuberosum 77 xR.143'dür, Araştırmanın sonucunda, yumru verimine dayalı olarak 52 klon seçilmiştir. Bunlardan çok yüksek verimli 13 klonun i- leriki çalışmalarda ıslah materyali olarak kullanılabileceği önerilmiştir. Bu klonlar aşağıda belirtilmiştir. Gosima x R.143 ; 9-8, 10-2, 12-6. Oosima x R.68 ; 14-5 Neotuberosum 77 x R.143 i 2-5,3-6,3-7,5-4,5-5,6-7,7-8,23-4 ve 24-7.
Özet (Çeviri)
- 57 - SUMMARY A STUDY ON CLONAL SELECTION IN SOME CROSS POTATO POPULATIONS This research was conducted in The Research Application and Producing Farm of Agricultural Faculty of Eagean Univer sity in Menemen, Clonal selection was practised. 11 cross potato populations were used as genetic material in the study. These are Cosiraa x R.143, Cosima x R.68, Neotuberosum 77 x R.143, Isola x Neotuberosum 78, R.68 x R.143, R.143 x R.220, Neotuberosum 77 x R.68, Isola x R.143, L.506 x R.143, R.162 open pollinated population and Granola open pollinated population. The observations relating to some agricultural characteristics were made in the field term. The mean of population, minimum, maximum, the standart error of mean and coefficient of variation for measured characteristics were calculated. The simple correlation coefficients pertinent to relationships between tuber yield and the other yield compo nents were calculated. The selection of a ten percent of high yielding potato clones was purposed in every population, The frequency curves were drawn for tuber yield in popula tions. Agricultural characteristics of populations were found different. The highest yielding population was Neotu berosum 77 x R.143. 52 clones were selected based on the tuber yield at the end of the research. It was suggested that 13 clones of very high yielding clones could use a3 the breeding material in the future studies. These clones :- 58 - Cosima x R.145 ; 9-8, 10-2, 12-6. Cosima x R.68 ; 14-5 Neotuberosum 77 x R.143 ; 2-5, 5-6, 5-7, 5-4-, 5-5, 6-7, 7-8, 25-4, 24-7.