Russian foreign policy towards Estonia: Cooperation or conflict?
Rusya'nın Estonya dış politikası:İşbirliği mi anlaşmazlık mı?
- Tez No: 391741
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Soğuk Savaş sona erdiğinden bu yana Rusya ve Baltık ülkeleri anlaşmazlıklarla dolu bir süreç geçiriyorlar. Bağımsızlıklarını yeniden kazandıkları 1991 yılından önce Sovyetler Birliği'nin bir parçası olan bu ülkeler günümüzde de Rusya'nın yakın çevre politikası ve etki alanı içindeki yerlerini koruyarak, Rusya için jeopolitik öneme sahipler. Rusya'nın artık iki kutuplu olmayan yeni dünya düzeninde zor bir değişim sürecinden geçtiği 1990'lı yıllarda Baltık ülkeleri Avrupa Birliği ve NATO üyelikleri hedeflediler. Baltıkların özellikle NATO üyeliğine en başından itibaren karşı çıkan Rusya'nın, 11 Eylül'ün ardından Amerika ve NATO ile ilişkilerinde pozitif gelişmeler yaşanmasıyla birlikte, NATO'nun Baltıkları da içine alan Doğu Avrupa'da genişlemesini en sonunda kabul edeceği düşünülmüştü. Fakat NATO'nun Baltıkları kendi ittifakına dahil etmesi, Rusya'nın rahatlıkla göz ardı edeceği bir gelişme olmamıştır. Rusya'nın yeniden politik ve ekonomik güce kavuşmaya başladığı 2000'li yılların başında Baltık ülkeleriyle ilişkileri iyi gitmemekteydi. Rusya, bu ülkelerde -çoğunlukla Estonya'da- yaşayan Rus azınlıkların yurttaşlık politikaları nedeniyle uğradıkları ayrımcılığa karşı, onların NATO üyeliklerini engelleyebilmek umuduyla savaş açmış, fakat Baltıklar Rusya'nın tüm çabalarına rağmen NATO'ya üye olmuşlardır. Üyelikleriyle beraber Rusya'ya yönelik daha da sert politikalar uygulamaya başlayan bu ülkelerin Rusya-Gürcistan Savaşı sonrası Rusya'dan gelen tehdit algılamaları artmıştır. 1990'larla karşılaştırıldığında artık çok daha güçlü bir pozisyonda bulunan Rusya ise Batı –özellikle NATO aracılığı ile Avrupa'da etkisini sürdürmek isteyen Amerika- önderliğindeki tek kutuplu dünya düzenine giderek daha fazla karşı çıkarken büyük güç olma hedefini ortaya koymuştur. Sonuç olarak Rusya'nın Estonya ve genel bağlamda Baltık politikası sadece iki tarafın karşılıklı sorunlarıyla değil, büyük güçlerin çok daha geniş çıkar ilişkileri ve uluslararası gelişmeler ışığında şekillenmektedir.
Özet (Çeviri)
Russia and Baltic states have been maintaining a conflictual relationship since the end of the Cold War. Having been formerly a part of the Soviet Union and regained their independence in 1991, they have been retaining their position in Russia's near abroad and sphere of influence. Therefore, they are still holding geopolitical significance for Russia. During the 1990s, Baltics set goals of EU and NATO memberships for themselves while Russia was going through a difficult transition process in the new world order that is no longer bipolar and strongly objected to Baltic states' participation in NATO. When Russia began to improve its relationship with the US and NATO after September 11, it seemed like it could finally accept the alliance's enlargement toward the states in Eastern Europe, particularly Baltics. However, in reality, NATO's decision to add Baltics into the alliance was more difficult for Russia to tolerate. Meanwhile, Russia had just begun to gain back its economic and political strength while relations with the countries in its near abroad were not going well. As there has been an important share of Russian population in the Baltic states, especially in Estonia, Russia went on intensifying its campaign to fight the discrimination against Russian minority with the intention of preventing its NATO membership due to the citizenship policy of the country. However, Baltic states joined NATO regardless of Russia's efforts and went on to pursue hard line policies against Russia in parallel with the security threats they have been perceiving following the Russia-Georgia War. As Russia was no longer in a weak position compared to its state in the 1990s, it demonstrated its great power ambitions whilst increasingly becoming opposed to the unipolar world order led by the West, particularly the US which has been aiming to assert influence in Europe through NATO. As a result, Russian foreign policy towards Estonia and Baltics as a whole is not only shaped by the mutual issues of both sides, but also shaped by the international events and a broader network of interests of great powers.