Ethnocultural freedom and equality: Being a member of the Muslim minority in Canada
Ethnokültürel özgürlük ve eşitlik: Kanada Müslüman azınlık toplumunun bir üyesi olmak
  1. Tez No: 391742
  2. Yazar: YUSUF NEBHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR DİNÇŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu tez Kymlicka'nın liberal çok kültürel vatandaşlık teorisi ışığında Kanada'daki Müslüman azınlığın etnokültürel özgürlüğünü ve eşitliğini tartışan ve inceleyen ilk kapsamlı çalışmalar arasındadır. Kymlicka'nın liberal çok kültürel vatandaşlık teorisi öz olarak etnokültürel temelli azınlık ve çoğunluk ilişkilerini merkez almaktadır ve bu çerçevede etnokültürel azınlıkların kültürel, dinsel veya dilsel farklılıklarını yaşayabilmek ve muhafaza edebilmek için çoğunluk grup tarafından adil ve eşit bir yaklaşıma ihtiyaç oldukları anlayışına dayanır. Kymlicka temel olarak azınlıkları iki gruba ayırır: ulus azınlıklar veya yerli halklar ve etnik azınlıklar. Bu kategorizasyona göre, Kymlicka ulus azınlıkların ve yerli halkların ethnokülterel kimiklerini muhafaza edebilmeleri ve çoğunluk grup ile eşit ve adil etnokültürel ilişkiler yürütebilmeleri için kendi kendine yönetim haklarının; etnik gruplar içinde çokkültürel hakların önemini vurgulamaktadır. Kymlika'nın liberal çokkültürel teorisi ışığında bu çalışma yürütülürken birkaç önemli bulgu elde edilmiştir. Bu sonuçlar ve Kanada Müslüman azınlığının etnokültürel özgürlüğü ve eşitliği arasında yakın bir ilişki söz konusudur. Birincisi, Kanada Müslüman azınlığı kendi içerisinde fazlasıyla çok etnikli ve çok kültüreldir. Bu durum Kanada göçmenlik siyasetinin çok doğal bir sonucudur. İkincisi, söz konusu olan çok kültürel ve çok etnikli toplum yapısı Kanada Müslümanlarını ortak talepler geliştirmeleri ve ortaya koymalarını noktasında bir engel teşkil etmemiştir. Bu talepler sırasıyla ibadet, örtünme ve helal yeme özgürlüğüdür. Üçüncüsü, Kanada global ölçekte artmakta ve yaşanmakta olan Islamofobiyadan etkilenmemiş bir ülke değildir ve bu durum Kanada Müslümanları için etnokültürel özgürlük ve eşitlik noktasında tehdit teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Ethnocultural freedom and equality in light of Kymlicka's multicultural citizenship theory, which provides a liberal framework for the just and fair treatment of minority ethnocultural groups. Kymlicka divides minority ethnocultural groups into two basic categories: national minorities or indigenous peoples and polyethnic or immigrant groups. According to this categorization, whereas national minorities or indigenous peoples deserve self-government rights, polyethnic groups deserve cultural rights to maintain their ethnocultural particularity and establish an equal and fair relationship with the Anglophone majority. Conducting qualitative analysis, I have arrived at several important findings. These include findings related to ethnocultural freedom and equality of Canadian Muslims and the impacts of Islamophobia on them. First, the Canadian Muslim community is quite diverse, consisting of different ethnocultural backgrounds. This is the natural result of Canada's immigration policy. Second, this diversity has not avoided them developing three main common polyethnic demands, which are freedom to pray, eat halal and wear hijab. This study shows that these polyethnic demands have been fairly accommodated by the Anglophone majority. Third, Canada is not immune to global surge in anti-Muslim hate crimes and this trend is very likely to undermine Canadian Muslims' ethnocultural equality and freedom to exercise the mentioned polyethnic demands.