The changes in NATO defense concept and Turkish foreign policy
NATO savunma anlayışındaki değişikler ve Türk dış politikası
- Tez No: 391743
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL OKTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma da, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) ve Türk Dış Politikası ilişkileri ele alınacaktır. Atlantik Paktının dönemsel olarak değiştirdiği savunma stratejilerinin Türk karar alma mekanizması üzerindeki etkileri ne derece olduğu ve Türk Dış Politikasını hangi aşamalarda etkilediği tartışılmıştır. Bu bağlamda NATO'nun soğuk savaş sürecinde dört temel strateji geliştirdiği üzerinde durulmuştur : 1. Klasik Savunma Stratejisi, 2. Topyekün Mukabele Stratejisi, 3. Esnek Karşıtlık Stratejisi, 4. Yumuşama Dönemi Sonrası yeniden yapılanma süreci. Türk Dış Politikası'nın, NATO'nun geliştirdiği yeni stratejiler karşısında aldığı tedbirler ve değişiklikler sancılı bir şekilde olmuştur. Hem iç dinamikler hem de dış dinamikler, ülkeyi yönetenleri; oluşan yeni şartlara adapte olmakta zorlamıştır. Sovyet tehdidine karşı öngörülen Topyekün Mukabele Stratejisi nükleer gücü etkin bir şekilde kullanmayı hedefliyordu. Türkiye'nin NATO üyeliğinin ilk yıllarına denk gelen bu süreç, ülkede şu tartışmayı beraberinde getirmişti. Türk toprakları nükleer başlıklı füzelerin merkezi olacak ve savaşta hedef ülke haline gelecekti. Aynı zamanda nükleer füzelerin kullanımı Türkiye'nin haberi olmadan ateşlenirse ülke yıkıcı bir savaşın kurbanı olacaktı. Yumuşama dönemiyle birlikte geliştirilen Esnek Mukabele Stratejisi Türkiye'de başka bir tartışma başlatmış bir kanat ülkesi olan Türkiye'nin Sovyetlerle olan savaşında ilk hedef ülke olacağı söylenmiştir. Çünkü Sovyetleri durdurmak için konvansiyonel silah kullanımı ilk aşama olacaktı. Bu durumda olası savaşta Sovyetlerin ilerlemesini durdurmak zor olacak ve Türkiye toprakları büyük bir savaşın içine girecektir. 1960'lı ve 1970'li yıllardaki yumuşama dönemi ve geliştirilen Esnek Mukabele Stratejisi zaman içinde zayıflamaya başlamıştır. Özellikle Sovyetlerle yapılan SALT I ve SALT II silahsızlanma anlaşmaları 70'li yılların sonunda yaşanan iki olay ile başarısızlığa uğradı. Birincisi Amerikanın Orta Doğu'daki en büyük müttefiki İran'ın İslami devrim sonrası Batıyla olan ilişkilerinin kopması. İkincisi Sovyetlerin Afganistan'ı işgali. Bu yıllarda Türkiye ekonomik ve siyasi meselelerini çözememiş ve 12 Eylül 1980 askeri müdahalesine maruz kalmıştır. 80'li yıllarda hem NATO ülkeleri hem de Türkiye, Sovyetlerin zayıflamasıyla birlikte oluşan yeni şartlara adapte olmak için çaba göstermişlerdir. Tezimin konusunu oluşturan:“NATO Savunma Stratejilerinin Türk Dış Politikasına Etkileri”, tüm detayları ile sebep-sonuç ilişkileri çerçevesinde analiz edilecektir. Aynı zamanda Türk Dış Politikası'nın dış etkenlere bağlı olarak geçirdiği değişiklikler iç siyaseti ne derece etkilediği sorularına cevap aranacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relations between North Atlantic Treaty Organisation (NATO) and Turkish Foreign Policy are examined. The changing strategies of NATO throughout periods and how Turkish Foreign Policy is affected in this period are discussed. NATO has developed four main strategies during cold war period : 1. Classical Defense Strategy, 2. Massive Retaliation Strategy, 3. Flexible Response Strategy, 4. NATO's Renewed Confrontation after Detant period. It has been difficult for Turkish Foreign Policy to develop and take a stand against NATO's developing new strategies. For Turkish Policy makers rule the country mainly with domestic and external development has been trouble. It was aimed to use nuclear power against the Soviet threat so Massive Retailation Strategy was also developed in this manner. Correspond to Turkey's onset on NATO membership resulted in discussions. The country was going to be center of nuclear war and targeted of nuclear weapons. Also if nuclear weapons were fired without knowledge of Turkey, the country would be a victim of disaster war. The developed strategy 'Flexible Response' following the Detant process opened a new discussion that Turkey would be the first target in the conventional war because it was a wing country near to Soviet state. The planned of new strategy was to stop Soviets by using first conventional powers so that Turkish lands would possibly be invaded by the Soviets. The developed process of Detant and Flexible Response Strategy in 1960 and 1970's has weakened later times. Particularly two events in the 1970s stopped the new developments in the way of disarmament. During 1970's, the Soviets and Americans signed SALT I and SALT II disarmament talks however Islamic Revolution in Iran, the biggest ally of the Americans in Middle East and the Soviet invasion to Afghanistan prevented disarmament process in the world. On those years, Turkey wasn't able to solve its economic and political problems so a military coup was occurred on September 12, 1980. Throughout 1980s, both NATO parties and Turkey tried to be adopted for the new world's conditions when the Soviets began to lose its power. The subject of this thesis :“NATO's Defense Concept and Turkish Foreign Policy”will be analyzed in the framework cause-effect relations. Furthermore, how Turkish Foreign Policy's changes under external events affected the inner Turkish policy will be answered.