Arab-Isaraeli relations in respect to the Camp David: Camp David's relevence for today
Camp David ile ilgili olarak Arap-İsrail ilişkileri: Camp Davidin bugünkü geçerliliği
- Tez No: 391744
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT DENİZ TANSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez Birinci Siyonizm Kongresi ile Orta Doğu'da temelleri atılan bir Yahudi devletinin kuruluş safhalarını kronolojik sırayla inceleyerek yabancı devletlerin Siyonizm Örgütüne olan destek ve yardımlarını inceleyecektir. Daha sonra, kurulan bu Yahudi devletinin bölgede 1947-1973 yılları arasında yarattığı çatışmalar ve süregelen önemli savaşlar incelenecek ve bunun ile bağlantılı olarak büyüyen ve gelişen Arap Milliyetçiliği düşüncesi açıklanmaya çalışılacaktır. Bu tezin ana amacı, zaman içinde yaşanan savaşlar nedeni ile bir türlü kurulamayan Arap-İsrail ilişkileri ve Mısır'ın yeni döneminde eksen kayması yaşayarak Batı yanlısı politikalarını güçlendirerek Camp David Barış Antlaşması aracılığı ile uzun yıllar sonucunda kurulmaya başlanan bu ilişkilerin temellerine değinilecektir. Daha sonra, barış süreci ile beraber Camp David'in bölgeyi hangi şekillerde etkilediği ve bölgede yaşanan“Arap Uyanışı”gibi önemli değişikliklerin Camp David Barış Barış Sürecini nasıl etkilediğine değinilecektir, ancak“Arap Uyanışı”konusu bir başka inceleme konusu olduğundan dolayı bu çalışmada sadece“Arap Uyanışının”Camp David üzerine etkisine değinilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the support and assistance of Western powers to the Zionist Organization by chronologically scrutinizing the foundation phases of the Jewish state initially established in the Middle East as well as the First Zionism Congress. In addition, the conflicts and the ongoing wars from1947 till 1973 shall be focused on. In relation to this perspective, fast growing and developing Arab nationalism will be explained. The main purpose of this thesis is to explain the conflictual Arab-Israeli relations due to the wars and to explore the foundations of the better relationship after a prolonged period of time through pro-western acts and shifts in the axis of Egypt in recent years with the Camp David Peace Treaty. Then, how Camp David has affected the Middle East and how significant changes such as“Arab Awakening”have had an effect on the Camp David Peace Process. However; only the effects of“Arab Awakening”on the Camp David Peace Process will be examined in this thesis as the issue of“Arab Awakening”should be examined thoroughly in an another research.