İstanbul metropoliten alanında kentsel yeşil alanlar ve parkların erişilebilirlik ölçütlerinin değerlendirilmesi: Kadıköy ilçesi örneği
Assessing accessibility criteria for urban green spaces and parks in Istanbul metropolitan area-Kadiköy district case
- Tez No: 391788
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Büyük kentler sürekli olarak yoğun göç, hızlı kentleşme ile karşı karşıyadırlar. Bu kentlerde yaşayan insanlar kentin bu tempolu değişimi ile içi içe kalmak durumundadır. Günümüzde kentte yaşayan insanlar fiziki ve psikolojik sağlığını rekreasyon ihtiyaçları ve aktiviteleri ile gidermeye çalışmaktadır.Kentsel yeşil alanlar insanların bu ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için düzenlenmiş alanlardır. Kentsel yeşil alanlar kentin estetik yönden güzelleşmesine, kirlenen havanın temizlenmesine ve çevrede oluşabilecek gürültünün önlenmesine katkı sağlarken, kent insanının yoğun yaşam şartları arasında dinlenmesine, psikolojik ve ruhsal yönden rahatlamasına imkân oluşturmaktadır. Bu alanlar planlanırken yer seçimi, planlama, erişilebilirlik, büyüklük, nüfus gibi ölçütler göz önünde bulundurulmalı ve bu faktörlerin uygulanabilirliğine dikkat edilmelidir. Çalışma kapsamında İstanbul'un kentsel yeşil alan ihtiyacının ve yetersizliklerinin ortaya konarak, kentsel yeşil alanların içinde tanımlanan parklarının planlama ve erişebilirlik ölçütleri ortaya konulmaktadır. Bu kapsamda Kadıköy ilçesi örneğinde kentsel yeşil alanların kentteki dağılımı ve parkların erişilebilirlik ölçütleri analiz edilmektedir. Bu analiz neticesinde, elde edilen sonuçlar doğrultusunda parkların planlama ilkelerine yönelik alternatifler ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Metropolitan cities are constantly faced with intense migration and rapid urbanization. People living in these cities are affected by this rapid changes and trying to protect physical and psychological health by recreation activities.Urban green spaces are designed for this necessity of citizens. Green spaces are not only beautified urban enviroments in terms of aesthetics but also cleaned up the polluted air and prevented noise pollution. Furthermore, they provided opportunity for citizens to rest and relax psychologically and mentally. Planning process of urban green spaces has some significant points such as site selection, accessibility, size and population of potential users. In this study, necessity and inadequacy of urban green spaces in İstanbul is determined to propound planning and accessibility criterias of urban parks. In this context, distrubution of green spaces in Kadıköy, important county of İstanbul in Anatolian Side, are analysed by way of criterias. Thus, new alternatives about planning of urban parks are produced.