Kentsel dönüşüm çalışmaları sürecinde yaşanan proje yönetim sorunları:Küçükçekmece örneği
Experienced project management problems in the process of urban transformation case studies in Kucukcekmece
  1. Tez No: 391793
  2. Yazar: EDA ÇAÇTAŞ CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma hedeflerine ulaşılarak, başarılı bir uygulama görebilmek için kentsel dönüşüm projelerinde, proje yönetim fonksiyonları; planlama, organizasyon, koordinasyon ve denetim mekanizmasını kurgulayan ve yöneten bir sistemin gerekliliğine odaklanmaktadır. Kentsel dönüşüm projelerindeki farklı ve özgün süreçlerin yönetiminin; merkez ve yerel ölçekteki kurumların etkin iletişimi ve koordinasyonu ile sağlanabileceği vurgulanmaktadır. Yönetimsel başarı için kontrol mekanizması ile içsel ve dışsal olmak üzere gerekli denetimin sağlanmasının önemi de belirtilmektedir. Yapılan literatür araştırması sonucu kıt bir kaynak olan zamanın doğru planlanması, proje ekibinin doğru yönlendirilmesi ve liderin yönetim becerisine sahip olması ile uygulama sürecinin yönetim bütünlüğünün sağlanabileceği görülmüştür. Parçacıl ve anlık çözümlere altlık olacak şekilde dönemsel iş planlarından kaçınılarak, kapsamlı faaliyet tanımlamalarını barındıran ve olası riskleri öngörerek bertaraf etme yollarının da işlendiği proje iş planı dokümanının hazırlanmasının kaçınılmaz olduğu görülmüştür. Bu tez, kentsel dönüşüm projelerinde yaşanan yönetsel sorunlara çözüm olacak mekanizmaların ve yönetim fonksiyonların neler olduğu hususunun bir pilot uygulama deneyimi kapsamında ortaya konduğu özgün bir çalışma olmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to achieve a successful application by getting the targets of this paper work in urban transformation projects, it needs to be focused on in a system which has project managing functions, planning, management of coordination and auditing mechanism. It is emphasized that different and genuine processes in urban transformation project' s management can be achieved by efficient communication skills developed with central and local scaled institutions. For the managerial success with the control mechanism in regard to both endogenously and exogenously, it is said to be important to obtain the necessary auditing activities. It' s been seen from the literature search that application process management unity can be obtained by the planning of scarce source of time, leasing of the project team and management capability of the leader. It's been understood that preparing a project work planning documentation, which has comprehensive activity definitions and shows some ways to cope with possible risks and help staying away from periodic working plans including momentary and partial solutions. This thesis is a genuine study which comprises mechanisms for management problems and a pilot application experience for management functions in urban transformation projects.