Kent mekânının dönüşümünde erişebilirlik sorunsalı: Ulaşımda erişebilirlik ve Konya tarihi kent merkezi
Transformation of urban spaces accessibility problems: Accessibility in transportation and Konya historical urban
- Tez No: 391801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Traffic, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsan tabiatı gereği hayatını ikame ve idame ettirebilmek için sürekli bir ihtiyaç içerisinde bulunmaktadır. Bu ihtiyaçlar insanın fiziksel yapısının sağlığı açısından gerekli olan şeyler olduğu gibi sosyal yapısının inşa edilmesi için elzem olan fonksiyonlar da olabilirler. Tüm bu ihtiyaçların giderilmesi ve hayati fonksiyonların devam ettirilebilmesinde; ihtiyaç duyulan nesne, mekan veya olgunun insan hayatına dahil edilebilmesi; varlığı bir temel görevi üstlenen ve çoğu zaman insan algısından uzak olan“erişebilirlik”kavramı ile mümkündür. Erişebilirliği insanların gerekli tesislere, ürünlere ve etkinliklere ulaşabilme kolaylığı olarak ta tanımlayabiliriz. Araştırmalarda erişim, erişilebilir, erişilebilirlik sözcükleri yaygın olarak: Bir yerden, başka bir yere istenilen sürede, ekonomik, güvenli, konforlu ve çevresine zarar vermeden gidebilmek, gidilecek yerin yakınına yaklaşabilmek şeklinde ifade edilmektedir. Halbuki bu tür tanımlar daha çok ulaşılabilirlikle alakalıdır. Dolayısıyla ulaşılabilirlik ancak erişebilirliğin bir bölümü olarak incelenebilir. Erişebilirliğin - Uzaklığın yorumlanmasında farklı seçenekler, farklı kentsel dönüşüm araştırmalarını gündeme getirmektedir. Algılama uzaklığı, sıklık, yoğunluk bu kapsamda tartışılmaktadır.“Gözden ırak olan, gönülden de ırak olur”deyimi uzaklıkla başımıza gelecekleri ifade ederken,“Akıl var izan var”deyimi ise her türlü projede akılcı davranışın önemini vurgulamaktadır. 'İzan' kelimesi ise sahip olduğu mana itibari ile bu deyimde çok sarsıcı bir mühendislik kelimesi olarak durmaktadır. Sunduğum kentsel dönüşüm ve erişilebilirlik hakkındaki tezimin yeni planlama stratejilerinin seçilmesinde faydalı olmasını umuyorum. Anahtar Kelime: Erişebilirlik, Kentsel Dönüşüm, Ulaşım, Şehir
Özet (Çeviri)
Due to the human nature, human is in a constantly need; to substitute and to sustain his life. As well as these needs are essential for the health of human physical structure, also these functions may be essential for the construction of social structure. All these needs to overcome and vital functions to be retained; much needed object, space or mature human life to be included; with the presence of which is claimed a basic mission and often far away from the human perception“accessibility”concept possible. Accessibility can be defined as the ease of people access to appropriate facilities, products and events. In the researches access, accessible, accessibility words commonly expressed as: to go from one place to another place within the required deadlines, affordable, safe, comfortable and without harming the environment , able to approach near the place to go. However, such definitions are associated with more the transportability. Therefore transportability just can be viewed as part of accessibility. Accessibility raises, new options in the distance interpretation, new researchs in the urban transformation. Detection distance, frequency, intensity, are discussed in this context. While the phrase“Out of sight, out of mind”expressing what will happen to ourselves in the future ; the phrase“There is mind, there is logic”emphasizes the importance of rational behavior in every project. As the word "Logic has a significance in this phrase stands as a very staggering engineering word. I hope to be useful with my presented thesis on urban regeneration and accessibility for the selection of the new planning strategy. Keywords Accessibility, Urban Transformation, Transportation, City