Marmaray ve İstanbul toplu ulaşım ağı ile etkileşimi
Marmaray and its interaction with İstanbul public transport network
  1. Tez No: 391832
  2. Yazar: NECMETTİN MERT KESKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ILICALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bir kentte yaşayan insanlar; çalışma, alışveriş, eğlenme, dinlenme ve ziyaret gibi ihtiyaçları nedeniyle sürekli hareket halindedirler. Kentlerdeki hareketlilik ihtiyacının karşılanmasında toplu ulaşım sistemlerinin önemli bir rolü vardır. Yüz yılı aşkın bir süredir, özellikle gelişmiş ülkelerde kent içi toplu ulaşımda öne çıkan yüksek kapasiteli raylı sistemler, son yıllarda Türkiye'de de yaygınlaşmaya başlamıştır. İstanbul'da her geçen gün artan iki yaka arasındaki yolculuklara yüksek kapasiteli ve konforlu bir raylı sistem çözümü olarak Marmaray projesi hayata geçirilmektedir. Bu çalışmanın konusu Marmaray projesinin işletmeye açılmış olan ilk etabını, Kazlıçeşme-Ayrılık Çeşmesi güzergahını kapsamaktadır. Çalışmada, Marmaray'ın İstanbul'daki toplu ulaşım ağı içerisinde aldığı yer incelenmekte ve yolculuk hareketlerine olan etkilerinin araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Living in cities, people are constantly on the move because of their needs such as work, shopping, entertainment, resting, visiting. Public transport play a key role in meeting the mobility demand in cities. Rapid transit systems, having been the prominent public transport system for more than a hundred years, especially in developed countries, has also become widespread in the recent years in Turkey Marmaray project is being implemented to serve the increasing number of journeys between the two continents of Istanbul. This study will cover the initial part of Marmaray that has started to operate, between Kazlıçeşme and Ayrılık Çeşmesi. The place of Marmaray in Istanbul's public transport network along with its effects on travel demands is the main subject of this study.