Katma değer vergisinde sorumluluk uygulaması
Liability application in value added tax
- Tez No: 391851
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN YENİÇERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Katma Değer Vergisi'ndeki tevkifat müessesesi tam ve kısmi tevkifat olarak ikiye ayrılmaktadır. Tam tevkifat uygulamasında verginin tamamı, kısmi tevkifat uygulamasında ise verginin bir kısmı kesilerek vergi dairesine beyan edilir. 26.04.2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak ve 01.05.2014 tarihinden itibaren uygulamaya konulan Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği ile bugüne kadar yayımlanan 123 adet Katma Değer Vergisi Genel Tebliği yürürlükten kaldırılarak bu alandaki karmaşıklık sona erdirilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde sorumluluk kavramı ve Vergi Hukuku'nda sorumluluk konusu açıklanmaya çalışılacaktır. İkinci bölümde ise, Katma Değer Vergisi'nin teorik yapısı ele alınarak, Katma Değer Vergisi'nde sorumluluğun genel çerçevesine yer verilecektir. Son bölümde ise, Katma Değer Vergisi'nde sorumluluk uygulaması ayrıntılı bir şekilde ele alınarak açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Stoppage mechanism of Value Added Tax cosists of complete stoppage, and partial stoppage. Complete stoppage is applied by full tax cut, as partial stoppage is declaration of a part of the tax to tax office. By General Implementation Advice, announced in 26.04.2014 by the official gazette and put into action as of 01.05.2014, 123 older Value Added Tax General Advices have been repealed to cope with the ambiguity on the subject. In the first chapter of the study, liability concept, and liability understanding in terms of Tax Law has been explained. Theoretical pattern of Value Added Tax is discussed in second chapter, including the general guidelines of liability in Value Added Tax. Implementation of liability in Value added Tax is discussed in detail in the last chapter.