Liderler, kurumlar ve süreçler bakımından Türkiye'de siyasal güven: Sosyolojik nicel bir araştırma
Leaders, political institutions and processes in terms of poli̇ti̇cal trust in Turkey: A quantitative sociological research
  1. Tez No: 391877
  2. Yazar: İSLAM CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 568
Özet
Genel anlamda yönetilenlerin siyasi rejime, siyasal topluma, hükümete, siyasi kurumlara, siyasi liderlere, ekonomi politikalarına, kısacası siyasal sistemin enstrümanlarına ilişkin besledikleri tutum ve inançlar olarak tanımlanan siyasal güven, yaklaşık yarım asırdır sosyoloji, siyaset bilimi, ekonomi, kamu yönetimi gibi disiplinlerin ilgisini cezp etmektedir. 1960'lı yıllarda Gabriel Almond, Sidney Verba ve David Easton gibi siyasetbilimcilerin çalışmaları, siyasal güven literatürünün ilk örneklerini oluşturmuştur. Daha sonra Arthur Miller, Ola Listhaug, Jack Citrin, Pippa Norris, Joseph Nye, Ken Newton ve Marc Hetherington vd. siyasal güven teorisyenleri, literatürün gelişmesine büyük katkı sağlamışlardır. Uluslar arası düzeyde geniş bir çalışma alanına ve uzun denebilecek bir geçmişe sahip olan siyasal güven konusu, Türkiye'de hem siyaset bilimi hem de sosyoloji disiplinleri açısından oldukça yeni bir konudur. Bunun yanı sıra yabancı literatürde siyasal güvenin tanımı ve saha çalışmalarında uygulanan metodoloji bakımından, siyasal güven teorisyenleri arasında bir fikir birliği bulunmamaktadır. Üstelik siyasal güven üst başlığıyla gerçekleştirilen çalışmaların, içerikleri konusunda birbirleriyle çoğunlukla ayrıştıkları görülmektedir. Bundan dolayı bu çalışmada, Türkiye'de siyasal güveni ölçmek için üç alt boyut belirlenmiştir. Bunlar; siyasi lider, kurumlar ve süreçlerdir. Türkiye'nin siyasal kültürü ve günümüz siyasi gelişmeleri göz önünde tutularak bir araya getirilen bu üç faktör, yabancı literatürde yer alan siyasal güven çalışmalarından da ayrışmaktadır. Çünkü bir toplumun siyasal sisteminin mekanizmalarına yönelik duyduğu güven, diğer toplumların siyasal ve toplumsal tecrübelerinden ve demokratik süreçlerinden bağımsız biçimde ele alınmalıdır. Dolayısıyla bu çalışma, Türkiye'nin siyasal güven tasvirini; siyasi liderlere güven, kurumlara güven ve siyasal süreçlere güven üzerinden gerçekleştirmeyi denemektedir. Bunun için bu çalışmada, saha araştırması yapılmış ve bu araştırmada Türkiye'yi temsil ettiği düşünülen Adana, İzmir, Konya ve Diyarbakır olmak üzere dört şehirden 1200 katılımcı ile görüşülmüştür. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise, saha çalışmasından elde edilen bulguların analizleri yapılarak“liderler, kurumlar ve süreçler bakımından Türkiye'de siyasal güven”in kodları çıkartılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Political trust, which is generally defined as attitudes and beliefs of governed people towards“political regime”,“political society”,“government”,“political institutions”,“political leaders”,“economic policies”, in short, the instruments of political system, has attracted the attention of some disciplines such as sociology, politics, economics, public administration, etc. for almost half a century. In the 1960's, the studies of some political scientists such as Gabriel Almond, Sidney Verba and David Easton represent the first examples of the literature on political trust. Afterwards, political trust theoreticians like Arthur Miller, Ola Listhaug, Jack Citrin, Pippa Norris, Joseph Nye, Ken Newton and Marc Hetherington has been contributed to development of the literature. Although the subject of political trust has a wide-ranged international study area and a long history, it is a quite original (new) and less discussed subject matter in Turkey both in political science and sociology environments. Beside this, there is no consensus among political trust theoreticians of foreign literature in terms of the definition of political trust and methodology applied in the fieldworks regarding this subject. Moreover, there are quite sharp differences among the studies that were posted by the title of political trust. Because of these reasons summarized above, in this current study, three sub-dimensions have been determined in order to measure the political trust in Turkey. These are“political leaders”,“political institutions”, and“political processes”. These three factors, which were gathered in consideration of political culture of Turkey and recent political developments, are also different from the studies on political trust maintained in foreign literature. This is very normal because the trust placed for the mechanisms of political system of a society should be dealt with independently from political and social experiences and democratic processes of another society. In this respect, current study attempts to describe Turkey's portrait on political trust through trust in political leaders, trust in institutions, and trust in political processes. For that purpose, a quantitative fieldwork has been sustained with 1200 participants from four cities, named Adana, Izmir, Konya and Diyarbakir, which are supposed to represent general political attitudes and perceptions in Turkey. On the fourth part of the study, by analyzing the main findings of fieldwork, the codes of“political trust in Turkey in terms of leaders, institutions, and processes”has been tried to determine.