İbn Hişâm ve ''Evdahu'l-Mesâlik'' adlı eserindeki metodu
The method of Ibn Hishâm in the book of ''Evdahu'l-Mesâli̇k''
- Tez No: 391876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KAFES
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Arapça
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
İbn Mâlik ve Elfiye adlı eserinin Arap gramerinde önemli bir yeri vardır. Aynı şekilde onun şerhi olan Evdahu'l-mesâlik ve müellifi İbn Hişâm da Arap grameri alanında oldukça tanınmışlardır. Biz bu çalışmamızda İbn Hişâm'ın şerhini (Evdahu'l-mesâlik) ele aldık ve metodunu inceledik. Bu şerhte önsözden sonuç kısmına kadar onun takip ettiği yöntem ve eserinde geçen beyitler dikkatlice ele alınarak incelenmiş, önceki şârihlerden farklı olarak ortaya koyduğu yenilikler belirlenmeye çalışılmıştır. Arapça ilimlerde, özellikle de nahivde önemli bir yere sahip olan İbn Hişâm'ı her yönüyle tanıtmak ve nahivdeki dehasını daha açık şekilde ortaya koymak öncelikli hedefimiz olmuştur. Çalışmamızın birinci bölümünde İbn Hişâm'ın hayatı, eserleri ve yaşadığı dönem hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümde ise müellifin Evdahu'l -mesalik adlı eserindeki metoduna ve Elfiye şerhinde kullandığı kaynaklara değinilmiştir. Konuları ele alış yöntemi belirlenmeye ve İbn Malik'in görüşleri karşısındaki tutumu tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma, nahve dair delillerin ve müellifin onları kullanış şeklinin ele alınması ve şevahidinin değerlendirilmesiyle sona ermiştir
Özet (Çeviri)
Ibn Malik's Elfiye is considered as a very important work in the Arab Language and its history. Furthermore, a precious book which annotated Elfiye written by İbn Hisham entitled“Evdahul Mesalik”contributes to venture Elfiye as a fundamental in the Arabic grammar. This research investigates“The Method of Ibn Hisham in The Book of Evdahul Mesalik”. Ibn Hisham's methods in the commentaries (şerh) from the foreword until the conclusion are comprehensively considered as an important work particularly nahve scholars through the sensitivity of explaining each couplet and ignite the way of innovation unlike the previous principal commentators who examined Ibn Malik's. Ibn Hisham whom introduces all aspects and is intended to demonstrate the genius of this trend more clearly. In this research, the information about Ibn Hisham's lifetimes and his works is covered in the first section. Whereas, the methods in his book entitled“Evdahul Mesalik”which covers the references of the author used in Elfiye Şerh, the approaching method of Ibn Hisham including his review and comments, the opinions of Ibn Malik about his point of view, the explanation of the evidences of Ibn Hisham theories about nahve and how they are used and also the verification of Ibn Hisham theories and thoughts in the Quran, Hadiths, poems and proverbs, is described in advance in second section.