Illusion and reality in Sir Alan Ayckbourn'un 'Woman ın Mind', 'Just Between Ourselves', 'Private Fears in Publıc Places' ve 'If I Were You'
Sir Alan Ayckbourn'un 'Woman ın Mind', 'Just Between Ourselves', 'Private Fears in Publıc Places' ve 'If I Were You' adlı oyunlarındaki gerçeklik ve yanılsama
  1. Tez No: 391884
  2. Yazar: EBRU YAYLA HINIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜLBÜN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez Sir Alan Ayckbourn' un oyunlarındaki yanılsama ve gerçeklik olgularının incelenmesini ve özellikle ana kadın karakterler tarafından deneyimlenen ve erkek karakterlerin ilgisiz tavırlarından kaynaklanan travma ve psikolojik durumlarının ortaya koyulmasını amaçlamaktadır. Bu tezle hedeflenen söz konusu kadınların yanılsama yaşamalarının ve gerçeklikte hissettikleri kafa karışıklıklarının nedenlerini araştırma adına yöntem önermektir. Bu dört oyunda biçimsel analiz yöntemi kullanılarak yaşanılan çelişki detaylı bir şekilde incelenecektir. Dilbilimsel bakış açısı ve biçimsel bir analiz kullanılarak bu oyunlarda yer alan ana sahnelerdeki diyalogları, kadın karakterlerin bakış açıları ve diğer karakterlerle – özellikle erkek karakterlerle– olan ilişkileri alıntılanacak ve incelenecektir. Bunun yanı sıra tepkileri analiz edilecek ve söz konusu bireylerin ve sosyal çevrenin kullandığı dilin yanılsamayı nasıl tetiklediği ve karakterlerin nasıl bir psikolojik travma yaşadıklarını göstermek adına yapılan alıntılara yer verilecektir. Yapılan analiz bazı ilkelere dayandırılacaktır. Böylece bu çalışma, oyun yazarının yanılsamayı gerçeklikle nasıl bağdaştırdığı üzerinde yoğunlaşacaktır. Öte yandan tüm bu aşamalar, psikolojik bir çalışmayla da bağdaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study is an argument of illusion and reality in Sir Alan Ayckbourn's plays via exemplifying the main female characters' traumas and psychology based on the disregarding actions of male figures against them. It aims to offer a way to look for reasons that lead these women to have illusions and be confused in reality. In these four plays, through a stylistic analysis, such discrepancy will be evaluated in detail. These four plays will be approached from a stylistic point of view in other words a linguistic perspective will be maintained. Major scenes from both works will be quoted and studied in detail to support the reflection of female characters' point of view and their conversations with the others especially male figures. Reactions will be analyzed. In the quotations, some principles will be established to explain particular choices of individuals and social groups in their use of language that triggers the illusion and causes psychological traumas for the characters. Therefore the study will focus on how the playwright associates illusions with reality. All these phases will refer to a psychological study as well.