Jean Baudrillard'ın iletişim kuramı
Jean Baudrillard's communication theory
  1. Tez No: 529542
  2. Yazar: ÜLHAK ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ İSPİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 536
Özet
Bu tez çalışması Fransız felsefesinin önde gelen simalarından olan Jean Baudrillard'ın iletişim kuramını açıklamayı saiklemiştir. Entelektüel yaşamının büyük bir bölümünü mevcut kapitalizmi anlamaya hasreden Baudrillard, kitle iletişim araçlarının sistemin devamlılığına sağladığı katkıyı ayrıntılarıyla izah etmeyi amaçlamıştır. Sistematik bir yazım tarzı olmayan Düşünür, kullanmış olduğu ironik dil hasebiyle yeterince anlaşılamayan birisidir. Çalışmada Baudrillard'ın düşünce dünyası ve entelektüel beslenme kaynakları bütünlük ve süreklilik içerisinde ele alınarak kuramsal sonuçlara ulaşılmak istenmiştir. Baudrillard içerisinde yaşamış olduğu Batı dünyasının çelişkilerini gözler önüne sermeye çalışırken eş zamanlı olarak sistemin iyilik adına söylediklerinin kökenden ve gerçeklikten yoksun olduğunu açıklama gayretindedir. Gerçekliğin dünya üzerindeki değişimini aşamalarıyla ortaya koyan Düşünür, gerçekliğin değişimiyle iletişimdeki dönüşümleri de ifşa etme uğraşına girmiştir. Simgesellik, yanılsama, sır, hiç, iletişim, ayartma, meydan okuma, tekillik ve kitle kavramlarını mutenalaştıran Düşünür; mevcut sistemde simülasyon, bütünsel gerçeklik, sanal, dijital, enformasyon, kitle iletişimi kavramlarının ise insanlık için ne kadar tehlikeli olduğunu göstermeye çalışmıştır. Baudrillard mevcut sistemin iletişimin tözünü yok ettiğini düşünmektedir. Ona göre mevcut sistemdeki olumsuzlukları yine sistemin dolaşıma sürdüğü kavramlarla açıklayabilmek imkansızdır. İnsani değerlerin yok oluşuyla sistemin kendisini de yok ettiğini iddia eden Düşünür tamamen kıyametvari bir ortamda yaşadığımızı düşünmektedir. Kitle iletişim araçları gerçek anlamıyla iletişim değeri taşımamaktadır Düşünür'e göre. İletişimin yok olması sistemin devamlılığı için büyük önem arz etmektedir. Sistem kendi bilişsel kodlarını dolaşımda tutarak sisteme itaati arzulamaktadır. Baudrillard görmüş olduğu olumsuzlukları temaşa etmek yerine sistemin kovanına çomak sokmayı tercih eden birisidir. Gerçekliği temele alarak kuramsal perspektifini teşmil eden Fransız düşünce adamı mevcut dünyanın felaket durumunu insanlara göstererek kurtuluşun simgeselliğe geri dönüşle olabileceğini salık vermiştir. O zamana kadar sistemi tüm yönleriyle anlayabilmiş Düşünür sayısı yok denecek kadar azdır. Anlayanlar ise sistemin olumsuzluklarını karınlarından konuşarak bir faydaya aracı olamamışlardır. Nasıl desem, Düşünür Batının ve genelinde sistemin ikiyüzlülüğünü ilk kez yüzlerine haykırabilen Batılı düşünce adamlarından birisidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to explain the communication theory of Jean Baudrillard who is one of the prominent people of French philosophy. Baudrillard, who devotes most of his intellectual life to the current capitalism, tried to elaborate on the contribution of mass media to the continuity of the system. Being a thinker with no systematic writing style, he is a person who could not be understood because of his use of an ironic language. In this study, theoretical conclusions are aimed to be reached by taking into consideration Baudrillard's world of ideas and the sources feeding his intellectual life in detailed and continuous manner. While trying to point out the contradictions of the western world in which he lived, Baudrillard, at the same time, is explaining that the claims of the system for goodness is deprived of a basis and reality. As a thinker who states the change of reality in the world with its stages has tried to reveal the transformations in communication with the change of reality. Baudrillard, making prestigious the concepts of symbolism, illusion, secrecy, nihilism, communication, seduction, challenge, singularity and mass, tried to prove the danger of simulation, integral reality, virtual, digital, information mass communication concepts for humanity. Baudrillard thinks that the current system destroys the essence of communication. According to him, it is impossible to explain the negativities of the current system with the concepts circulated by the same system. The thinker claiming that the system destroys itself with the disappearance of human values, points out that we live in a totally apocalyptic environment. According to him, the mass media do not carry any communication value in reality. The system desires the obedience to system by keeping its cognitive codes in circulation. The destruction of communication is of great importance for the continuity of the system. Baudrillard prefers to disrupt the system instead of being disinterested to negativities. The French man of thought, extending the theoretical perspective on reality by putting reality in the center, has suggested that the salvation is in returning to symbolism by showing people the disaster. In concise manner, he is the first thinker who openly stressing the hypocrisy of the West and the system in general. Those understanding the situation had no help to humanity only by muttering. Until then, the thinkers who can understand the system with all directions is almost nonexistent.