Cumhuriyet Dönemi Türk seramik sanatçıları ve eserlerinden örnekler
Republican Turkish ceramic artist and examples of works
  1. Tez No: 391891
  2. Yazar: GAMZE KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler ve Çiçek Eğitimi Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Türk seramik tarihi, geçmişten günümüze kadar çok zengin bir kültürel birikime sahiptir. Bu kültürel birikim Orta Asya'dan günümüze kadar uzanması ile geleneksel Türk seramiğinin bugünkü oluşumuna, büyük katkı sağlamıştır.“Cumhuriyet Dönemi Türk Seramik Sanatçıları ve Eserlerinden Örnekler”başlıklı araştırmada; Türk seramik sanatının Cumhuriyet sonrası gelişim süreci ele alınmış ve Türk Seramik Sanatına katkıda bulunan sanatçılar ve eserleri, eserlerinde ki üslup özellikleri ve kullandıkları teknikler detaylı olarak incelenmiştir. Kültürümüzde önemli bir değeri olan seramik sanatının, sanatçıların katkıları ile yaşatılması ve bu sanata verilen önemin vurgulanması açısından, gerçekleştirilen bu tez çalışmasıyla, seramik sanatının zenginliğini gözler önüne sermek, Türk seramik sanatının gelişimine öncülük eden sanatçılarımızı tanımak ve eserlerinde kullandıkları teknik, biçim, üslup özellikleri ve sanat anlayışlarına dikkati çekmek amaçlanmıştır. Anahtar kelimeler; Seramik, Cumhuriyet, sanatçılar, üslup, teknik.
Özet (Çeviri)
Turkish ceramic history, from past to present day has a rich cultural heritage. This cultural heritage and extends to the present day Central Asia traditional Turkish ceramics of the present generation, has made a major contribution.“Republican Turkish ceramic artist and examples of works”in the research; after the Republic of Turkey and Turkish Ceramics ceramics discussed the development of artists and works of art contributors were investigated by engineering details that reflect their stylistic features in the works and use.Culture has a significant value of ceramic art, kept alive with the help of valuable artists and in terms of emphasizing the importance of this art, with the realization that this thesis is to reveal the richness of ceramic art, recognize our artists who pioneered the development of Turkish ceramic art and techniques used in the works, stylistic features and art intended to draw attention to understanding. Key words; Ceramic, Republic, artists, wording, technical.