Diyarbakır Ziya Gökalp Yazma Eserler Kütüphanesinde yer alan Arapça gramere dair eserlerin tasnif ve tanzimi
Presentation and introduction of arabic gramer manuscripts in Diyarbakır Ziya Gökalp Munuscripts Library
- Tez No: 391893
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Information and Records Management, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Kültürümüzün, tarihimizin, geleneğimizin hem temel hem de öz kaynakları olan el yazması eserler, tarihi, sanatsal ve edebi olmaları bakımından çok büyük bir öneme haizdirler. Hz. 'Osman'ın Kur'ân-ı Kerîm'i istinsah ettirmesiyle başlayan İslâm yazmacılığı, hadis, fıkıh, tefsir, tıp, dil, edebiyat ve şiir gibi ilim dallarında yazılan eserlerle yayılarak bugüne dek bize ait bir dünya inşa etmişlerdir.Bu kıymete binaen keşfedilmeyi bekleyen çeşitli alanlardaki pek çok yazma eserimiz gün yüzüne çıkarılmayı beklerken, yazmacılık tavsifi görevinin sahip olduğu büyük önem de ortadadır. Bundan dolayı bizler bu çalışmamızda, bibliyografya alanına mütevazı bir katkı sağlamak maksadıyla Diyarbakır Ziya Gökalp Yazma Eserler Kütüphanesinde bulunan nahiv ve sarf ilmine dair olan 284 adet eserin tasnif ve tanzimini yapmaya gayret gösterdik. Ayrıca çalışmamızın giriş bölümünde yazma eserlerin tarihi, Diyarbakır Ziya Gökalp Yazma Eserler Kütüphanesinin tarihçesi, yazma eserlerde sık rastlanılan tabirler ve takip ettiğimiz metot hakkında da bilgi verdik. Ardından çalışmamızı iki ana bölüme ayırarak birinci bölümde nahiv ilmi hakkında olan eserleri, ikinci bölümde ise sarf ilmi hakkında olan eserleri ele aldık.
Özet (Çeviri)
Manuscripts, fundamental and inner sources of our culture, history and tradition, have a great importance in terms of their historical, artistic and literary character. The Islamic manuscripting, which began with copying Holy Quran which made by Hz. Osman, have built a world for us, spreading with Works written in such disciplines as hadith, fiqh, tafsir, medicine, linguistics, literature and poetry, until now. Based on this value, while our many manuscripts in various field that are waiting for being discovered waiting to be unearthed, it is obvious that 'manuscripting task' has a great importance. Because of this, in this study, we try to do classification and arranging of 284 pieces of works about morphology and syntax, located in Diyarbakır Ziya Gokalp Manuscripts Library, in order to provide a modest contribution to the bibliography. In addition, we provide information about history of manuscripts, history of Diyarbakır Ziya Gokalp Manuscripts Library, common phrase in the manuscripts and the method we follow, in the introduction of our work. Subsequently, dividing into two main section, we have discussed works about syntax in the first and morphology in second sections.