Şev stabilitesi analizinde geri hesap yöntemi ve tekke heyelanının geri hesap yöntemiyle incelenmesi
Slope stability analysis method of account back and examination of tekke landslide with back analysis method
  1. Tez No: 391904
  2. Yazar: SEMİHA GÖKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMİN FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Şev stabilitesi analizinde uygulanan yöntemlerden birisi geri hesap yöntemidir. Yöntem kapsamında bilinen parametrelerden bilinmeyen parametrelerin bulunması sağlanır. Bu çalışmada, şev stabilitesi yöntemlerinde biri olan geri hesap yöntemi hakkında bilgilere yer verilerek yöntemin uygulandığı Tekke Heyelanı incelenmiştir. Şev stabilitesini kontrol eden etmenler arasında zemin profilinin özellikleri mevcuttur. Bunun yanında; topografik, jeolojik, hidrolojik, iklimsel şartlar ile şev üzerinde yer alabilen ilave yükler ve titreşim kuvvetleri bulunmaktadır. Antalya-Burdur Karayolu üzerinde bulunan Tekke Heyelanının mevcut zemin malzeme durumu incelenmiştir ve güzergâhın mevcut standardının arttırılması için iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. Yapılan değerlendirme ve hesaplar sonucunda; mevcut kesimi boyutu giderek artan bir heyelandan korumak için, en uygun çözüm fore-kazık uygulaması olduğu saptanmıştır. Heyelanlı bölgenin etrafı uygun şekilde drene edilecek biçimde düşülmüştür. Heyelanlı kısımdaki şevin altına su girişlerine izin verilmeyecek şekilde tasarlanmış ve uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the methods used in slope stability analysis is the method of back accounts. In the method provides the detection of unknown parameters from the parameters are known. In this study, which is one of slope stability methods back calculation method by including information about the method applied Tekke Landslide was investigated. There are the characteristics of the soil profile among the factors that control the slope stability. İn addition; there are additional loads can be located on the slope with topographic, geological, hydrological, climatic conditions and vibration forces. Ground material condition of Tekke Landslide on Antalya-Burdur highway were investigated and improvement works were carried out for path to enhance the existing standards. As a result of the assessment and accounts; the most appropriate solution is found to be the fore-piling applications for area available protect from landslides an increasing size. This situation has been deducted around the landslide areaso as to be properly drained. This situation was designed and implemented will not be allowedto the water inlets the bottom of the slope in landslide area.