Kentiçi yol bitkilendirme uygulamalarının antalya kenti örneğinde irdelenmesi
Evaluation of urban road plantation applications in the sample of antalya city
  1. Tez No: 391903
  2. Yazar: MUSA YASİN TORUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Açık-yeşil alanlar içerisinde önemli bir yere sahip olan ve kentin vitrini sayılabilen yol, bulvar ve refüj bitkilendirmeleri, estetik ve işlevsel özellikleri nedeniyle kent ortamına olumlu katkılar sağlar. Yol bitkilendirme, ekolojik, biyolojik, estetik ve teknik bilgileri gerektiren komplike bir konudur. Yol bitkilendirmede istenilen amaçlara ulaşılması için; planlama, tasarım, uygulama, bakım ve onarım çalışmalarının ilgili meslek disiplinleri ile birlikte gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, kentiçi yol bitkilendirmesinin önemi, standartları ve tekniği ortaya konularak Antalya kentinin yol bitkilendirmelerinin standartlara uygunluğunun irdelenmesi amaçlanmıştır. Kentteki bazı bulvar ve caddeler seçilerek gözlemler yapılmıştır. Yapılması gerekenler konusunda öneriler getirilmiştir. Ayrıca anket çalışması gerçekleştirilerek elde edilen veriler istatistik yöntemlerle değerlendirilmiş ve sonuçlar tezin araştırma bulguları bölümünde yorumlanmıştır. Sonuç olarak; Antalya kentiçi yol bitkilendirmesinin bitki türlerinin dendrolojik özelliklerinin dikkate alınmadığı, mekan, bitki ve çevre ilişkilerinin eksik olduğu, dikim aralıklarının uygun olmadığı, toprak yüzeyi ve çanak genişliklerinin yetersiz olduğu, bakım ve onarım çalışmalarının yetersiz olduğu“Yol ve Meydan Ağaçlandırma Standartları'na”estetik ve fonksiyonel yönden uygun olmadığı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The road, boulevard and refuge plantings in open green places of Antalya city is accepted as a showcase of the city and having an important place as to their aesthetical and factional duties upon environment life is an inevitable neatly. It is complex study entailed technical, aesthetical, biological and ecological knowledge. In order to attain the main purpose, it is necessary to carry out the plantings activities in the frame of the principles and knowledge of planning, design, maintain, tending and relative professional disciplines. In this study, the importance of urban road plantings, standards and technology by putting up road of the city of Antalya, the evaluation of suitability of plantation of standards than intended. The city streets are some boulevards and selecting observations have been made. Advice on what to do are introduced. In addition data obtained by performing survey evaluated with statistical methods and the results of the thesis research findings section paraphrased. Finally the factors such as inadequate tending and maintains, unsuitable soil surface and spacings, not taking the relationships between the characteristics of plant species, space and environment conditions into account, mistaking in selection of species, facility in planning and designing scale which one creating unsuitable circumstances how stand point of road plantations standards, have been determined.