İstiflenmenin indüklediği emisyon ve uygulamaları
Aggregation induced emission and its applications
- Tez No: 391910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Floresan teknikleri için geliştirilmiş yeni bir olgu, bu tekniğin çok geniş bir uygulama alanına sahip olması ve birçok bilim insanı tarafından öncelikli olarak tercih edilmesi sebebiyle, oldukça önemli ve değerlidir. Çok kısa zaman içerisinde hak ettiği değeri bularak bu bilgiyi destekleyen "İstiflenme ile indüklenen emisyon (IIE) olayı bilinen en son floresans tekniktir. Bu yeni teknik sayesinde uygulamaları çok olumsuz etkileyen istiflenmenin neden olduğu emisyon sönümlenmesi (IKS) olarak bilinen olayın ortadan kaldırılması başarılmıştır. IIE sisteminde istiflenme, IKS sisteminden farklı olarak, yapıcı bir rol oynamaktadır. Ancak bu ilke ile sentezlenmiş olan moleküllerin uygulamaları incelendiğinde kısa dalga boyunda ışıma yaptıkları görülmektedir. BODIPY floroforu ve Tetrafenileten molekülünün birleştirilmesi ile oluşturduğumuz teze ait çalışmalar IIE aktif moleküller diğer IIE aktif moleküllerden farklı olarak hem organik fazda hem de sulu fazda aynı şiddette yüksek floresans ışıma yapabilmektedir. Organik fazda oluşan floresans çözünen boya ile gerçekleşirken, sulu fazda oluşan emisyon bu moleküllerin istiflenmesi ile oluşmaktadır. Yeni nesil IIE aktif bu boyaların diğer en önemli özelliği ise sulu fazda oluşan istiflenmiş mikrokristallerin aylar geçmesine rağmen oldukça kararlı bir şekilde hala emisyon vermeleridir. Öte yandan, bu tür moleküllerin çoğunun dizaynında emisyon vermeyen istiflenmeyi oluşturmak için çok uğraş gerektiren polar gruplara gereksinim duyulmuştur. Çalışmamızda bu durumlar çok şaşırtıcı bir şekilde polar gruplara gereksinim duyulmadan apolar moleküller ile oluşturulmaktadır. Bu tez çalımasında ele alınan diğer alt başlıkta ise, civa metali için şimdiye kadar rapor edilenlerden çok daha farklı algılama yöntemi olan yeni bir turn-on floresan sensörü sunmaktayız. Analit ile etkileştiğinde polar kutup çubuklarının ortadan kaldırılması, AIE etkisinin doğasına bağlı olarak nonpolar bir turn-on floresans sinyal ünitesi durumuna geçmesine neden olur.
Özet (Çeviri)
A novel phenomenon developed for fluorescence techniques is very important and valuable due to its wide field application and its being preferred by many scientists as a priority. Aggregation Induced Emission (IIE) is the known last fluorescence technique that supports this information by finding the place it deserves in a very short time. The elimination of the phenomenon that is adversely affects applications and known as“aggregation caused quenching”(IKS) was achieved, thank to this new phonemenon. Unlike to IKS, aggregation in IIE system plays a constructive role. However, when the application of molecules designed with this principle is investigated, it is seen that they emit light in short wavelengths. It has been approached to a new AIE effect in this thesis work in the sense of different angles. Accordingly, near-IR emitting IIE active fluorophores have been generated. Unlike to the other IIE active molecules, This IIE active fluorophores, generated by incorporation of BODIPY fluorophore and tetraphenylethene molecules, are highly fluorescent both in organic phase and aqueous phase with same intensity. While the fluorescence formed in the organic phase is arising from solubility of the dye, the fluorescence in aqueous media is formed depending on the aggregation of the molecules. Another most important feature of new generation IIE active dyes are being still emissive in a way that the aggregated microcrystals, formed in aqueous media, are quite stable, after months. On the other hand, the polar groups that require lots of efforts are needed in the designing of these molecules to generate non-emissive aggregation. In our study, these situations intriguingly are formed with nonpolar molecules without need to polar groups. In our work, these situation intriguingly were obtained without needless to the polar groups. In the other work of this thesis subtitle, a new turn-on fluorescent sensing methodology for metals which is different than the sensing strategies being reported thus far. The elimination of polar moieties of probe upon interaction of analyte leads to a formation of nonpolar turn-on fluorescent signaling unit, depend on the nature of IIE effect.