Devlet orman fidanlıklarında fidan üretim planlaması: Fethiye orman fidanlık şefliği örneği
Seedling production planning at state forest nurseries: The case of Fethi̇ye forest nursery chief
- Tez No: 391911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TOLUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez çalışmasında CPM yöntemi hakkında genel bilgiler verilmiş ve bir orman fidanlığında fidan üretimi aşamasında yapılan çalışmalar özetlenmiş ve bunlara bağlı olarak zaman analizlerine yer verilmiştir. Ayrıca ülke genelindeki fidanlıkların yapısı ekonomik işleyişleri üzerinde durulmuş ve ekonomik açıdan sonuçlara değinilmiştir. Çalışmada mekan olarak Fethiye Orman Fidanlığı baz alınmış ve kapsamlı bir şekilde fidanlığın fiziksel özelliklerine yer verilmiştir. Fidanlığın iklim, rakım bakı gibi özellikleri bakımından herhangi bir sorun teşkil etmediği ortaya koyulmuştur. Bununla beraber fidanlıkta üretilen türler ve 2014 yılı kapsamında yer alan fidan üretim programı çalışmada yer almaktadır. Bu bağlamda üretimi yapılan çıplak köklü ve tüplü fidanların yetiştirme tekniği incelenmiş, bakım ve koruma çalışmaları hakkında bilgiler elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis study general information is given about CPM method, the works made during tree seedlings growing in forest nursing are summarised and depending on these, time analyses are done. It is also focused on the structure of forest nursings, economical situations etc throughout the country and it is stated about the economical results of this study. During the research Fethiye areas forest nestlings are taken as a base and their physical structures, features are taken into consideration. It is realised that the climate, altitude of the nursing and to which direction it looks dont cause any problems. The types grown in the nursing and the programme of nestling growing of 2014 are also included in study. In this context the technique of growing different types of nestlings are researched and obtained knowledge about maintenance and protection works.