Antalya ili Alanya ilçesinin golf turizmi açısından potansiyelinin irdelenmesi
Assessment of potential in terms of golf tourism in district alanya of Antalya province
- Tez No: 391912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ULVİ ERHAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Günümüzde birçok kurum ve işletme turizm anlamında aktif dönemi daha uzun tutabilmek için farklı çalışmalar yapmakta, farklı girişimlerde bulunmaktadırlar. Ülkemizi düşündüğümüzde, turizm anlamında gün geçtikçe yol kat edilmektedir. Ülkemiz bu konuda diğer ülkelere kıyasla oldukça büyük bir potansiyele sahiptir ve bu potansiyeli etkin kullanma konusunda da gün geçtikçe farklı alternatifler ortaya çıkmaktadır. Golf sporu açısından, golften en çok gelir sağlayan ülkelere bakıldığında, Türkiye'nin iklim, bitki örtüsü, ekonomi, turizm etkinlikleri vs. konularda bu ülkelerden geride olmadığı hatta çoğunu geride bırakabilecek bir durumda olduğunu görülmektedir. Fakat ülkemizde golf oyunu pek yaygın olmadığı için bu konunun üzerine gidilmemektedir. Ülkemizde bu konuda önde giden Belek Bölgesine bakıldığında 5-10 yıllık dönem içerisinde bölge ve ülke ekonomisine yaptığı katkı gözler önündedir. Aynı iklim ve bitki örtüsüne sahip Alanya'da ise böyle bir girişim henüz gerçekleşmemiştir. Alanya turizminin 12 aya yayılması ve alternatif turizm faaliyetleri açısından değerlendirildiğinde, ülkemize gelen turist kalitesini arttırması ve bölgede sağlayacağı gelişim ve kalkınma üst düzeyde olacaktır. Alanya'da golf yatırımlarını canlandırmak için, Alanya'nın golf sporu için uygunluğu, hem iklim ve çevre hem de ulaşım ve konaklama açısından irdelenecektir. Alanya'nın golf sporu için uygunluğu çevre bölgelerden daha fazladır. Gazipaşa Havalimanı'nın uluslararası uçuşlara açılması ve uçuş sayılarının artması ile bu durum daha da belirgin bir hal alacaktır. Ayrıca Alanya sadece yaz turizmi değil, birçok alternatife ve yılın her dönemi turist çekme potansiyeline sahiptir. Şu anda sadece Türkiye'de değil dünyanın birçok bölgesinde golf kulüpleri sadece golf turizmi anlamında hizmet vermektedir. Alanya ise golf oynamaya gelen turistlerin tatillerini değerlendirmelerini sağlayacak birçok alternatifi sunarken, tatil amaçlı gelen turistlerin golf oynamalarına da imkan verecek bir pozisyondadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, many organizations and businesses in order to keep a longer active period of tourism in terms of doing different studies, are located in different initiatives. Think about our country, in terms of tourism is increasingly lead times. Our country has a considerable potential in this regard compared to other countries, and effective use of the potential of these different alternatives are emerging day by day. If you need to talk in terms of the sport of golf, golf at the countries providing the most revenue, Turkey's climate, vegetation, economics, tourism, events, etc.. issues behind these countries do not even see that most of the case leave behind. But in our country is not very common in the game of golf is not practiced on this issue. When we look at this issue of the leading Belek in Turkey during the period of 5-10 years, obviously its contribution to the economy of the region and the country. Alanya has the same climate and the vegetation but has not been realized in such a venture. Alternative tourism activities and Alanya tourism in terms of the spread of up to 12 months, to evaluate if necessary, to increase the quality of tourists coming to our country and in the region will provide high level of growth and development. To stimulate investment in golf in Alanya, Alanya suitability for the sport of golf, the climate and the environment, as well as transportation and accommodation must be proven in the academic sense. Suitability for the sport of golf is more than the surrounding areas of Alanya. With the increase in the number of opening to international flights and flights to Gazipasa Airport, this situation will become even more pronounced. Also in Alanya, not only for the summer holidays, many alternative and has the potential to attract tourists any time of year. At present in many regions of the world, not only in Turkey, golf clubs, golf tourism in terms of not only serving. In Alanya, offering many alternatives that will allow evaluation of golfing holidays and the tourists, the tourists coming for a holiday, the facility in a position to play golf.