'Aprikola' (Rosa sp.) gülünde ın vıtro çiçeklenmeye etki eden bazı faktörlerin araştırılması
Investigation some of the factors affecting in vitro flowering of 'Apri̇kola' (Rosa sp.)
- Tez No: 391918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ALİ CANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında 'Aprikola' gülünde in vitro çiçeklenme üzerine etkisi olan faktörler çalışılmıştır. Çiçeklenme denemelerinde, BA (0, 0.125, 0.25, 0.5, 1, 2 ve 3 mg lˉ¹) ile GA3 (0, 0.1, 0.125, 0.5 ve 1 mg lˉ¹)'ün farklı dozlarının, farklı ışık şiddetlerinin (2010, 3380, 7050 ve 8460 lüx) ve farklı soğuklama sürelerinin (+4 C' de 0, 10, 20, 30, 40 ve 60 gün) etkileri incelenmiştir. BA ile yapılan çalışmanın sonucunda en iyi çiçeklenme yüzdesi 0.125 mg lˉ¹ BA içeren MS ortamında %55.6 oranında elde edilmiştir. Bu deneme ortamlarında BA'nın artan dozları ile birlikte kök oluşumunun olmadığı, kallus oluşumunun ve kallus çapının ise arttığı gözlemlenmiştir. GA3'ün farklı dozları ile yapılan çalışmada 0.1 mg lˉ¹ GA3 içeren MS ortamında %26.7 çiçeklenme yüzdesi elde edilmiştir. Bu çalışmanın her ortamında %100 kök oluşumu meydana gelmiştir. Ayrıca hiçbir ortamda kallus oluşumu gözlemlenmemiştir. Farklı ışık şiddetlerinin in vitro çiçeklenmeye etkisini araştırmak için 0.125 mg lˉ¹ BA ve 1 mg lˉ¹ BA içeren iki farklı MS ortamı kullanılmıştır. 0.125 mg lˉ¹ BA dozunda 3380 lüx ışıkta %47.8 çiçeklenme oranı gözlemlenmiştir. En kısa sürgünler (28.2 mm) ve en düşük çiçeklenme oranı (%3.33) 8460 lüx ile aydınlatılan ortamda elde edilmiştir. 1 mg lˉ¹ BA içeren besin ortamında ise 7050 lüx ve 8460 lüx ile aydınlatılan ortamlarda çiçek oluşumu gözlemlenmemiş olup en yüksek çiçeklenme yüzdesi (%26.7) kontrol ortamında elde edilmiştir. Farklı soğuklama sürelerinin 'Aprikola' gülünde in vitro çiçeklenme üzerine arttırıcı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Çalışmalarımızın sonucunda en iyi çiçeklenme yüzdesini 0.125 mg lˉ¹ BA içeren MS ortamında 3380 lüx ile aydınlatılmış ortamda %55.6 oranında elde ettik. GA3 uygulamasının in vitro çiçeklenme üzerine etkisinin BA'nın etkisinden daha az olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, factors influencing the in vitro flowering levels of 'Aprikola' have been examined. In different trials the effect of different of BA (0, 0.125, 0.25, 0.5, 1, 2 and 3 mg lˉ¹) and GA3 (0, 0.1, 0.125, 0.5 and 1 mg lˉ¹), light intensity (2010, 3380, 7050 and 8460 lux) and cold storage time (at +4 C 0, 10, 20, 30, 40 and 60 days) have been examined. The study with BA revealed that the best flowering ratio was recorded as 55.6% in the MS medium containing 0.125 mg lˉ¹ BA. In this study, it was also observed that increasing doses of BA prevented root formation and increased callus formation. The study with different doses of GA3 revealed that MS medium containing 0.1 mg lˉ¹ GA3 resulted in 26.7% flowering. In all GA3 containing of medium, %100 root fomation was observed, with no obvious callus formation. In order to examine the effect of different levels of light intensity on in vitro flowering, two different MS medium was used, one with 0.125 mg lˉ¹ BA and the other with 1 mg lˉ¹ BA. 47.8% flowering was observed at 0.125 mg lˉ¹ BA under 3380 lux light intensity. The lowest shoot length (28.2 mm) and the lowest flowering percentage (3.33%) were obtained in the medium with 8460 lux light. In the medium containing 1 mg lˉ¹ BA at 7050 lux light and 8460 lux light levels there was no flower formation and the highest ratio of flowering (26.7%) was produced in the control medium. It was observed that different cold storage periods had no positive impact on in vitro flowering for 'Aprikola' rose. At the end the study, the best flowering ratio (55.6%) was obtained in the MS medium containing 0.125 mg lˉ¹ BA under 3380 lux light intensity. The application of GA3 was seen to have comparatively lower impact than that of BA on in vitro flowering.