İstanbul'un anıt ağaçları üzerine bir araştırma
İstanbul'un anit ağaçlari üzeri̇ne bi̇r araştirma
  1. Tez No: 391919
  2. Yazar: BİLAL ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL DUTKUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışma; İstanbul Beşiktaş'ta bulunan yıldız parkında yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre parkta anıtsal yada korunmaya değer nitelikte 192 adet ağaç değerlendirmeye alınmıştır. Bunlardan 20 tanesi anıt ağaç olup 172 tanesi de korunmaya değer niteliktedir. Anıt ağaçlar 9 türden oluşmaktadır ve en fazla anıt ağaç 7 ağaçla Pistacia atlantica'dır. Anıt ağaçların hepsi sağlıklıdır. Öte yandan yapılan araştırma sonucunda Yıldız Parkında 24 değişik türden ağaç tespiti yapılmıştır. En fazla bulunan birey sayısı 36 ağaçla Pistacia atlantica'dır. Onu 21 adet ağaçla Platanus orientalis ve 20 adetle Quercus robur izlemektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been contucted in Yıldız Park in Beşiktaş. For the research, 192 trees have been examined, which are accepted as monumental or worth protection. 20 of those trees are monumental and 172 of them worth being protected. There are 9 species of the monumental trees and the most common species is pistacia atlantica. All the monumental trees are healty. on the other hand, acoording to the research, there are 24 species of trees in Yıldız Park. The most common of the species is Pistacia atlantica with 36 trees. The second common species is platanus orientalis with 21 trees and third one is quercus robur with 20 trees.