Uşak ili nohut ekim alanlarında nohut yapraksineği [Liriomyza cicerina (Diptera: Agromyzidae)]'nin biyolojisi ve bulaşıklık oranının belirlenmesi
Determination of infestation ratio and biology of chickpea leaf miner [Liriomyza cicerina) (Diptera: Agromyzidae)] in chickpea fields in uşak province
- Tez No: 391917
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM HAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışma, 2014 yılında Uşak İlinde nohutun önemli zararlılarından biri olan Liriomyza cicerina (Diptera: Agromyzidae)'nın biyolojisinin takibi ve bulaşıklık oranının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Yapılan gözlem ve sayımlar sonucunda, L. cicerina'nın ilk erginlerinin nisan ayının ikinci haftasından itibaren çıkmaya başladığı, mayıs ayı sonunda yükseliş gösterdiği ve bu yükselişin haziran ayı sonunda da tekrarlandığı tespit edilmiştir. Söz konusu zararlının larvalarının nisan ayının son haftasından itibaren nohut yaprakçıklarındaki galerilerde görüldüğü, mayıs ayı sonunda larva sayısının artış gösterdiği, bu artışın haziran ayının son haftasında tekrarlandığı belirlenmiştir. Bu verilere göre, zararlının Uşak İli tarla şartlarında 2 döl verdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, zararlının parazitoidi olarak Opius monilicornis Fischer (Hymenoptera: Braconidae) tespit edilmiştir. Çalışmanın yapıldığı yerlerde, ortalama bulaşıklık oranları sırasıyla; Merkez'de %100, Banaz'da %92, Karahallı'da %50 ve Eşme'de %21 olarak belirlenmiştir. Bulaşma oranın en yüksek olduğu yer Merkez İlçe, en düşük olduğu yer ise Eşme İlçesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the biology of Liriomyza cicerina (Diptera: Agromyzidae) and infestation ratio in chickpea growing areas in Uşak province in 2014. As a result of this study, it was determined that the adults of L.cicerina were emerged at the second week of April. The population densities of adults were reached to maximum at the end of May and they recurred at the end of June. It was determined that the larvae of L. cicerina were seen in the leaflet in the last week of April, at the end of May they increased, and increasing of the larvae recurred at the end of June. According to the present data, there are two generations in a year in Uşak under field conditions. Additionally, Opius monilicornis Fischer (Hymenoptera: Braconidae) was determined as parasitoid of the pest. The mean infestation ratio was founded as 100% in Merkez, 92% in Banaz, 50% in Karahallı and 21% in Eşme. The most and least infestation ratios were detected in Merkez, Eşme respectively.