Siyah Gemre üzüm çeşidinde salkım güvesine (Lobesia botrana) karşı kullanılan bazı tarımsal ilaçların kalıntı düzeylerinin belirlenmesi
Determination of residue level of some pesticides used for lobesia botrana in siyah Gemre grape variety
- Tez No: 391931
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma, Isparta ilinde yaygın olarak yetiştirilen Siyah gemre üzüm çeşidinde salkım güvesine karşı kullanılan sentetik piretroidler gurubundan cypermethrin, organik fosforlular gurubundan chlorpyrifos ethyl ve karbomatlar gurubundan thiodicarb etkili ilaçların zamana göre parçalanma süreçlerinin ve kalıntı riski sorunu oluşturup oluşturmadıklarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, ilaçların parçalanma süreçleri ile izin verilen Türk Gıda Kodeksi ve AB MRL değerinin altına düşmesi için gereken sürelerin farklı olduğu saptanmıştır. Ancak hasat sırasında alınan hiç bir örnekte Türk Gıda Kodeksi ve AB MRL değerlerinin üzerinde pestisit kalıntısına rastlanmamıştır. Elde edilen tüm sonuçlara bakıldığında ilaç kullanımından sonra ürünlerde kalıntı sorunu ile karşılaşılmaması açısından ilaçların izin verilen ürünlerde kullanılması, ilaçlamadan sonra hasada kadar geçen bekleme sürelerine uyulması, uygun doz ve uygun yöntemle ilaçlamanın yapılmasının önemli olduğu belirlenmiştir. Özellikle hasada kadar geçen bekleme süresi uzun olan ilaçların mümkün ise kullanılmaması veya kullanılacaksa ben düşme ile olgunlaşma arası kısa olan üzüm çeşitlerinde kullanılmamasının kalıntı riskinin oluşmaması açısından önemli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine risk of residue and disintegration time according to duration of pesticides which cypermethrin from group of the sentetic pyredroids, chloryphos ethyl from organic phosporus and thiodicarb from the carbamates. These pesticides used widely against lobesia botrana on“Siyah gemre”grape variety which is commonly grown in Isparta region. In thıs study were observed that the disintegration time of these pesticides shown difference which allowed waiting time according to Turkısh Food Codex and EU MRL rate from each other. Although, there is not observed pesticides residue over rate of Turkısh Food Codex and EU MRL from fruit samples which taken during the harvest period. As a result determinate that, after application of pesticide for not face to residue on the fruit; pesticides must be used on allowed products, obey to rate of MRL, should be applied proper dosage and application methods are plays important role. Avoid using pesticide which is long waiting period during the harvest. If use this pesticide for application, should not use on short maturity period plants' because of residue risk.