Alanya ve Manavgat (Antalya) ilçelerinin anıt ağaçları
Monumental trees of alanya and Manavgat (Antalya) district
  1. Tez No: 391937
  2. Yazar: KERİM UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL DUTKUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışma 2012-2014 yılları arasında Antalya ili Manavgat ve Alanya ilçe sınırları içerisinde yaşamakta olan anıtsal nitelikte 5 tanesi tescilli olmak üzere 105 ağacın yerlerinin GPS(Küresel Yer Belirleme Sistemi) ile tespiti ve bugünkü durumlarının, yaş, boy ve çaplarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu ağaçların her birinin envanteri kayıt altına alınmıştır. Buna göre çıkan araştırma sonuçlarına göre ilçelerde anıtsal ya da korumaya değer nitelikte 105 adet ağaç değerlendirmeye alınmıştır. Bunlardan 5 tanesi resmi kurumlarca tespit ve tescili yapılmış olup 100 tanesi de korunmaya değer niteliktedir. Tescillenmiş anıt ağaçların hepsi Alanya İlçe sınırlarında bulunmakta olup anıt ağaçların türleri Doğu Çınarı (Platanus orientalis)' dır. Öte yandan yapılan araştırma sonucunda Alanya ve Manavgat İlçelerinde 22 değişik türden ağaç tespiti yapılmıştır. En fazla bulunan birey, sayısı 51 ağaç olan Doğu Çınarı (Platanus orientalis)'dır.
Özet (Çeviri)
This study, between 2012 to 2014, aims that 105 trees', including 5 of them has been already registered monumental tree, locational detection with GPS (Global Positioning System) and current condition and age, determination of length and diameter which are located in boundaries of Alanya and Manavgat that are cities in providence of Antalya. Each of the trees inventory has been recorded seperately. According to study results, in these cities,there are 105 trees, including 5 of them which are oriental plane(Platanus orientalis) and located in boundaries of Alanya, had been registered monumental tree by governmental agency, has been evaluated and they are considerable as a monumental tree and worthy of preservation. At the same time, as a result of study, there are 22 different tree species have been detected and the most common species is Oriental Plane (Platanus orientallis) that are counted 51 in Alanya and Manavgat