Kovada Gölü (Isparta)'nün suyunda, sedimentinde ve gölde yaşayan kadife balığı (Tinca tinca L., 1758)'nda ağır metal birikiminin belirlenmesi
Investigation of heavy metal accumulation in water, sediment and tench (Tinca tinca L., 1758) inhabiting Kovada Lake (Isparta)
  1. Tez No: 391936
  2. Yazar: ŞULE KAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA TEKİN ÖZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Eylül 2012 - Şubat 2013 tarihleri arasında Kovada Gölü'nde belirlenen 3 farklı istasyonda yapılan bu çalışmada göl suyunda, sedimentinde ve gölde yaşayan kadife balığı (Tinca tinca L., 1758)'nın kas, karaciğer ve solungaç dokularındaki bazı ağır metallerin (Cd, Cr, Cu, Fe, Mn, Mo, Ni, Pb, Se ve Zn) konsantrasyonlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Arazi çalışmaları sırasında suyun sıcaklık, pH, çözünmüş oksijen ve elektriksel iletkenlik gibi bazı fizikokimyasal parametreleri de ölçülmüştür. Ayrıca çalışma sonucunda balık dokularında elde edilen metal değerleri balık boy ve ağırlığı ile kıyaslanarak istatistiki açıdan değerlendirilmiştir. Pb tüm su örneklerinde analiz limitinin altında kalırken diğer metaller farklı oranlarda tespit edilmiştir. Suda en fazla birikim gösteren metal Fe, en az birikim gösteren metal ise Cd olmuştur. Sediment örneklerinde tüm metaller tespit edilmiş ve Fe > Mn > Cu > Zn > Ni > Cr > Pb > Mo > Se > Cd şeklinde birikim gösterdiği belirlenmiştir. Kadife balığının kas, karaciğer ve solungaç dokularında yapılan ölçümler sonucunda tüm metaller her dokuda tespit edilmiştir. Metallerin karaciğer dokusunda kas ve solungaç dokusuna göre daha fazla miktarda birikim gösterdiği belirlenmiştir. Dokulardaki metal seviyeleri ile balık boy ve ağırlıkları arasında genel olarak negatif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which was carried out at 3 different stations in Kovada Lake between September 2012 and February 2013 aimed to determine the concentrations of some heavy metals (Cd, Cr, Cu, Fe, Mn, Mo, Ni, Pb, Se ve Zn) in water, sediment of Kovada Lake and muscle, liver and gill of tench (Tinca tinca l., 1758) inhabiting the lake. During the field work, some physico-chemical parameters like temperature, pH, dissolved oxygen and elektrical conductivity had been measured. Also at the end of the study, the metal levels in the tissues were compared with lenght and weight of the fish and were evaluated statistically. As a result of analysis in water, Pb was under the limits of analysis in water, the other metals were found in different rates. Fe was the highest and CD was the lowest in water. All of the metals were determined in sediment and it is like as follows; Fe > Mn > Cu > Zn > Ni > Cr > Pb > Mo > Se > Cd. As a result of analysis of heavy metals in tench all metals determined in all tissues. The highest metal levels were found in liver compared with gill and muscle. Negative relationships were determined between metal levels in fish with fish weight and lenght.