Orman işletmelerinde odun hammaddesi satışlarının satış zamanı açısından karşılaştırılması
Comparison of selling prices of raw wood materials in terms of sale times
- Tez No: 391964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TOLUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Orman Genel Müdürlüğü, üretim maliyetlerini ve üretim sürecinde ve sonrasında yaşanan değer kayıplarını azaltmak, uzun olan pazarlama sürecini kısaltmak, pazarın isteklerine uygun üretim yapabilmek ve orman köylüsünü kalkındırmak için 1996 yılından beri dikili ağaç satışını uygulamaktadır. Bu çalışmada dikili ağaç satışının, üretim sonrası odun hammaddesi satışına göre güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koymaya çalışmıştır. Artvin ve Muğla Orman Bölge Müdürlüklerinde 3 adet dikili ağaç satışı incelenmiş, üretim sonrası odun hammaddesi satışı ile ekonomik olarak kıyaslanmıştır. İşletme Şefleri, Orman Genel Müdrülüğü İşletme Pazarlama Dairesi Başkanlığı Şube Müdürleri ve mühendisleri ile yapısal olmayan mülakatlar yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre; dikili ağaç satışından beklentilerin tam olarak sağlanamadığı, ekonomik olarak her iki yöntemin benzer sonuçları olsa da, dikili satışın daha faydalı olabilmesi için yeni düzenlemelerin gerekliliği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
General Directorate of Forestry (GDF) has been implemented stumpage sale to reduce production costs and production processes and impairment losses experienced in the post, to shorten the lengthy process of marketing, to make production according to market demand and to reconstruct the forest villagers since 1996. In this study, the stumpage sale have been tried to reveal the strengths and weaknesses according to the post-production of raw wood materials sales. Within Artvin and Muğla Regional Directorate of Forestry, 3 stumpage sales analyzed and compared with post-production of raw wood materials sales in terms of economic situations. On the other hand, unstructured interviews were conducted for data collections. According to the study results; stumpage sale has not been given the expected useful results. Therefore, new regulations should be made on stumpage sale.