Pratik ve düşük maliyetli bir duruş ve yürüyüş analiz sistemi tasarımı
Design of a practical and cost-effective system for posture and gait analysis
  1. Tez No: 391976
  2. Yazar: SİBEL BAKBAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KAYACAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez çalışmasında, yürüyüş örüntüsünü etkileyen hastalığı bulunan hastaların hastalıklarının klinikte teşhisini sağlamak ve tedavi sürecinde görülen ilaç tedavisi ve/veya fiziksel rehabilitasyon sonucu hastalığın gidişatında meydana gelen değişikliklerin nicel olarak değerlendirilmesini sağlamak amacıyla, kullanımı kolay, pratik, giyilebilir, maliyeti düşük, klinik dışı koşullarda kullanılabilecek bir duruş ve yürüyüş analiz sistemi (POGASYS) tasarımı gerçekleştirilmiştir. POGASYS adı verilen bu duruş ve yürüyüş analiz sisteminde ivmeölçer, jiroskop, eğilme algılayıcısı ve yüke hassas dirençlerden oluşan ve ayağa giyilen bir ayakkabı modülü ve alınan verilerin işlenmesi ve klinisyene görsel ve somut bir sonuç verilmesini sağlayan bir kullanıcı arayüz yazılımı geliştirilmiştir. Geliştirilen yazılım tarafından, algılayıcılardan elde edilen veriler kullanılarak 50'den fazla yürüyüş parametresi hesaplanmış ve bu parametreler yardımıyla, hemipleji hastaları ve sağlıklı bireylerin ayırt edilmesinin mümkün olup olmadığı araştırılmıştır. Bunun için beş hemipleji ve dört sağlıklı bireyle toplamda 50 yürüyüş testi yapılmış, yapılan testler sonucunda elde edilen verilerden hesaplanan yürüyüş parametrelerinin bazıları kullanılarak bu iki grubun %98'e ulaşan başarı oranları ile ayrıştırılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an easy to use, practical, wearable, low-cost and laboratuary-independent posture and gait analysis system (POGASYS) design is carried out in order to provide the diagnosis of the diseases affecting the gait pattern and supply the quantitative information for the evaluation of outcome due to the physical rehabilitation and drug theraphy for these diseases. In the scope of this posture and gait analysis system named POGASYS, a shoe module that is worn on foot and consisting of accelerometer, gyroscope, bend sensor and force sensitive resistors with a user-friendly interface software that processes the data received from the shoe module and enables concrete and visual results, is developed. By means of this software, more than 50 gait parameters are calculated and the possibility to distinguish the hemiplegic patients from the healthy subjects with these parameters is investigated. For this purpose, gait tests are performed with five hemiplegic patients and four healthy subjects 50 times in total and classification rate of 98% is achieved by employment of some of the gait parameters obtained from the gait tests.