Isparta ovası volkanik zeminlerin mühendislık özelliklerinin cbs ortamında modellenmesi
Modeling of isparta volcanic soils in Isparta plain by using gis
- Tez No: 391994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT MUTLUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Isparta Ovası etrafı dağlarla çevrili yaklaşık 176 km2 büyüklüğünde bir alandır. Ova güneyinde yaklaşık doğu-batı yönde akan Ispartaçay çevresindeki alüvyon dışında, Ova'da yaygın volkanik malzemeden oluşan zeminler yer alır. Bu tez çalışmasında Isparta Ovası'ndaki volkanik zeminlerin mühendislik özelliklerinin CBS ortamında modellenerek incelenmesi amaçlanmıştır. Isparta Ovası çevresinde Mesozoyik ve Senozoyik yaşlı çökel kaya toplulukları ile Senozoyik yaşlı volkanik birimler yer alır. Volkanik birimler Ova'nın güney batısında yer alan ve literatürde Gölcük Krateri olarak adlandırılan bir alan merkez olmak üzere çevresinde yayılım gösterirler. Bu volkanik birimlerin yapılan sondaj çalışmalarına göre Isparta Ovası'nda da yayılım gösterdiği belirlenmiştir. Bu tez çalışması kapsamında, Isparta Ovası'nda yapılan 48 sondaj ve bu sondajlara ait 373 örselenmemiş zemin numunesine ait laboratuvar sonuçları sayısal ortama aktarılarak MapInfo Professional 12.5 ve Encom Discover & Discover 3D 14 programları ile modellenmiştir. Modelleme sonuçlarına göre; Isparta Ovası'nda yer alan volkanik kökenli zeminlerin, Ova çevresinden akarsular yardımı ile taşınmış alüvyal malzeme olmadığı, volkanik faaliyet sonucu havada taşınma ile biriktiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Isparta Plain is an area of around 176 km2 surrounded by mountains. Except alluvium around of Ispartaçay, flowing from east to west direction, the soil consists of volcanic material is located. In this thesis, modelling data of Isparta Plain's soil features with GIS platform to determine features and spreading of this soil are aimed. Mesozoic and Cenozoic sedimentary rock assemblages and Cenozoic volcanic units are present around of Isparta Plain. Volcanic Units spread across from a central, placed sounthwest of Plain and named as Golcuk Crater in literature. According to drilling it was determined that this volcanic units also spread on Isparta Plain. The scope of this thesis, data of 48 drill and 373 undisturbed samples data, taken drills from Isparta Plain, moved to GIS program as numerically and modeled by using MapInfo Professional 12.5 and Encom Discover & Discover 3D 14. As result of modelling; It was determined that; Volcanic soils, placed around of Isparta Plain, are not alluvial material, moved from around of Plain by streams; they accumulated from air result of volcanic activity.