Antalya Körfezi'ndeki fare balığı Coelorinchus caelorhincus (Risso, 1810) ve yeşilgöz balığının Chlorophthalmus agassizi (Bonaparte, 1840) bazı biyolojik özelliklerinin araştırılması
Investigations on some biological characteristics of Hollowsnout Grenadier Coelorinchus caelorhincus (Risso, 1810) and Shortnose Greeneye Chloropthalmus agassizi (Bonaparte, 1840) in Antalya Bay
  1. Tez No: 841710
  2. Yazar: MERVE KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN AÇIK ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ntalya Körfezi'nde Temmuz 2016-Temmuz 2017 tarihleri arasında 201-500 m ve 501-800 m derinlik konturlarında; yeşilgöz balığı Chloropthalmus agassizi Bonaparte,1840 ve farebalığı Coelorinchus caelorinhcus (Risso, 1810)' nun, biyokütle ve bazı biyolojik özellikleri incelenmiştir. C. agassizi' nin, 201-500 m derinlik konturunda yoğun olarak dağılım gösterdiği ve biyokütle değerinin 205244,5 kg/km2 olup toplam avın %12,67'sini oluşturduğu bulunmuştur. Toplam boy ve ağırlık değerleri sırasıyla; 4,1-18,8 cm ve 0,4-46,6 g arasında değişmiştir. Boy-ağırlık ilişki denklemi W = 0,0052xL3,127 (r2= 0,978) olarak hesaplanmıştır. C. agassizi' nin pozitif allometrik büyüme eğiliminde olduğu bulunmuştur. Üreme dönemi yaz–sonbahar arası olup ilk cinsel olgunluk boyu 14,2 cm olarak hesaplanmıştır. Bireylerin yaşları 0-10 arasında değişim göstermiştir. Von Bertalanffy büyüme parametreleri tüm populasyon için L∞=24,3 k =0,118 yıl-1, t0 =-2,21 yıl olarak belirlenmiştir. Toplam ölüm oranı (Z) 0,65 yıl-1 olarak hesaplanmıştır. C. caelorinhcus' un 201-500 m derinlik konturunda yoğun olarak dağılım gösterdiği ve biyokütle değerinin 54,873 kg/km2 olup toplam avın %3,39' unu oluşturduğu bulunmuştur. Pre-anal boy ve ağırlık değerleri sırasıyla 1,1-7,5 cm ve 0,6-76 g arasında değişmiştir. Pre-anal boy-ağırlık ilişki denklemi W = 0,232xPAL2,803 (r2= 0,880) olarak hesaplanmıştır. C. caelorinhcus' un negatif allometrik büyüme gösterdiği bulunmuştur. Üreme dönemi mayıs-eylül ayları arasında olup, ilk cinsel olgunluk pre-anal boyu tüm bireyler için 4,3 cm olarak hesaplanmıştır. Bireylerin yaşları 1-10 arasında değişim göstermiştir. Von Bertalanffy büyüme parametreleri tüm populasyon için PAL∞=10,3 k = 0,11 yıl-1, t0 = -1,14 yıl olarak belirlenmiştir. Toplam ölüm oranı (Z) 0,75 yıl-1 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Some biological characteristics and biomass of the greeneye Chloropthalmus agassizi Bonaparte, 1840 and the hollowsnout grenadier Coelorinchus caelorinchus (Risso, 1810) were investigated at depths of 201-500 m and 501-800 m in Antalya Bay between July 2016 and July 2017. It was found that C. agassizi was predominantly distributed at the 201-500 m depth contour with a biomass value of 205.244.5 kg/km2, constituting 12.67% of the toplam catch. The total length and weight values ranged from 4.1-18.8 cm and 0.4-46.6 g, respectively. The length-weight relationship equation was calculated as W = 0.0052xL3.127 (r² = 0.978). Indicating a positive allometric growth trend for C. agassizi. The spawning season was observed to be between summer and autumn, with the first sexual maturity length calculated as 14.2 cm. The ages of individuals varied from 0 to 10. Von Bertalanffy growth parameters for the entire population were determined as L∞ = 24.3, k = 0.118 year⁻¹, t0 = -2.21 years. The toplam mortality rate (Z) was calculated as 0.65 year⁻¹. C. caelorinchcus was predominantly distributed at the 201-500 m depth contour with a biomass value of 54.873 kg/km2, constituting 3.39% of the total catch. The pre-anal length and weight values ranged from 1.1 to 7.5 cm and 0.6 to 76 g, respectively. The length-weight relationship equation was calculated as W = 0.232xPAL2.803 (r² = 0.880) with a b value interval ranging from 2.77 to 2.91. Indicating isometric growth in C. caelorinchcus. The spawning season was observed to be between May and September, with the first sexual maturity length calculated as 4.3 cm for all individuals. The ages of individuals varied from 1 to 10. Von Bertalanffy growth parameters for the entire population were determined as PAL∞ = 10.3, k = 0.11 year⁻¹, t0= -1.14 years. The total mortality rate (Z) was calculated as 0.75 year⁻¹.