3-D (Pop-up) kitap tekniği ile tarihi ağaçların yöre peyzajını genç nesillere anlatılması üzerine bir çalışma 'hikâye anlatan tarihi ağaçlar'
3-D (Pop-up) books technical date with the young generation of trees to landscape the area described a study of 'telling stories historic trees'
  1. Tez No: 392014
  2. Yazar: MEHMET SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ULVİ ERHAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Peyzaj Mimarlığı, Education and Training, Fine Arts, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İllüstrasyonlar doğa eğitiminde gerçeklik olgusunun yanında hayal gücünün kullanarak bilginin okuyucuya yeniden aktarımını sağlar. Okuyucu hayal dünyasında oluşturduğu bu imgelem ile çevresinde var olan nesnel gerçekliği yeniden canlandırarak yaşar. Bir tür canlandırma olan illüstrasyon, öğrenmede etkin bir rol oynar. Peyzaj mimarlığı açısından bu özelliği kullanarak çevremizde var olan değerlerin genç kuşaklara aktarılması noktasında önemli bir ayrıcalık sağlar. 3-D kitap, hikâyenin 2 boyutlu anlatımına 3.cü boyutu katarak okuyucuya yeni bir dünyanın kapılarını açar. Böylelikle okuyucu bilgi öğrenimin yanında görselliği öznelleştirerek kendi içinde yaşayarak, bilgiyi pekiştirerek kalıcı olmasını ve kullanılmasını sağlar. Bu da eğitim alanında farkındalık oluşturur. Bu araştırma ve deneysel uygulama çalışması ile Isparta ilinde anıtsal ağaçların 3-D (pop-up book) kitabı yapılarak, kültürel ve doğa mirasını korunması ayrıca gelecek nesillere aktarılmasıyla ilgili bilhassa ilköğretim çağındaki öğrencilerde farkındalık bilinci oluşturulması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Illustrations allows by using your imagination beside the reality of the phenomenon in nature education to the reader the transfer of information again . Readers created their in the fantasy world by the imagination of the objective reality that exists around reviving lives. Illustration is a type of animation, plays an active role in learning. Landscape architecture in terms of our environment by using the existing value of this property to be transferred to the younger generation of point provides an important privilege. 3 -D book , the story of the two -dimensional expression adding to the 3rd dimension to the reader develops idea to a new world . Besides learning that the reader information visualization to do subjective in their own living and be persistent and use of information by consolidating provides. It also creates awareness in the field of education. This research and experimental applications to work with in Isparta Monumental Trees in 3-D ( pop-up book) book making, cultural and natural heritage preservation also to future generations regarding the particular elementary school students consciousness of awareness will be created .