Jeotermal akışkan ile emprenyeli ahşabın açık hava ortamındaki dayanımı
Performance in outdoor environment of wood materials impregnated with geothermal fluids
- Tez No: 392019
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ALİ VAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmamız Uşak ili Banaz ilçesi Hamam boğazı jeotermal kaynakların emprenye maddeleri açısından incelenmesi ve bu kaynaklar ile emprenye edilmiş karaçam (Pinus nigra Arnold.)ve kızılçam (Pinus brutia Ten.) odunlarının bazı özellikleri üzerine açıkhava şartlarının etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Deneyde emprenye maddesi olarak Uşak Hamam boğazı jotermal sahasında bulunan kaynaklar kullanılmıştır. Ağaç malzeme olarak kızılçam ve karaçam ağaç türleri kullanılmıştır. Hazırlanan örnekler jeotermal kaynakta sıcak soğuk daldırma metodu uygulanarak emprenye edilmiştir. Emprenye işlemi sonunda örnekler açık havada bekletilmiştir. Örnekler üzerinde absorpsiyon, net kuru madde retensiyonu, yoğunluk, rutubet, eğilme direnci eğilmede elastikiyet modülü ve liflere paralel basınç direnci testleri yapılmıştır testlerin sonuçları istatistiksel anlamda değerlendirilmiştir. Sonuç olarak jeotermal kaynakları açık hava koşullarında, kızılçam ve karaçam diri odunlarından hazırlanan örneklerinin, yoğunluk, eğilme direnci ve eğilmede elastikiyet modülünü iyileştirdiği, rutubet, ağırlık kaybı ve liflere paralel basınç direnci ise kötüleştirdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Our study Uşak Banaz district Bath throat Investigation of impregnation of geothermal resources and larch these resources are impregnated with pine (Pinus nigra Arnold.) And pine (Pinus brutia Ten.) Was aimed to investigate the effects of outdoor conditions on some of the properties of wood. As a preservative in the experiment Usak Bath throat geotermal resources are used in the field. Red pine trees and larch tree species are used as materials. Prepared samples were impregnated by applying hot and cold immersion method in geothermal resources. Impregnation the test sample was stored outdoors. Examples of absorption on net solids retention, density, moisture, modulus of elasticity in bending strengths and compressive strength tests were conducted in parallel to the fibers of the test results were evaluated statistically As a result, the geothermal resources of outdoor conditions, pine and larch samples prepared from the sapwood density, bending strength and to improve the flexural modulus of elasticity, moisture, weight loss and fiber