Heyelan geometrisinin jeofizik yöntemlerle belirlenmesi
Determination of landslide geometry by geophysical methods
  1. Tez No: 392038
  2. Yazar: BURAK ÇATLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesi Batı Yerleşkesi alanı içerisinde eğimli ve heyelan potansiyeli olan bir alanda uygulanmıştır. Çalışmanın amacı jeofizik yöntemler kullanarak heyelan geometrisini belirlemek ve heyelan kütlesinin mekanik ve dinamik özelliklerini ortaya koymaktır. Bunun için öncelikle çalışma alanının jeolojisi ve yağış potansiyeli hakkında bilgi toplanmıştır. Çalışma alanı içerisinde jeofizik profillerine yakın bir noktada yapılan sondaj çalışmaları, bu çalışmalardan alınan örselenmiş numunelerin zemin mekaniği deney sonuçları temin edilmiştir. Heyelan geometrisini belirlemek için jeofizik yöntemlerden, çok atışlı sismik kırılma, elektrik özdirenç tomografi ve 2B yüzey dalgalarının çok kanallı analizi (Masw) yöntemleri uygulanmıştır. Bu çalışma ile literatürde ilk kez 2B MASW yöntemi heyelan geometrisini belirlemek amacı ile yapılmış ve diğer jeofizik yöntemlerle karşılaştırılmıştır. Tüm veriler ışığında bütünleşik bir sonuca ulaşmak için jeofizik yöntemler ile bölgenin kayma potansiyeli hakkında değerlendirilmeler ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study had been made in the Süleyman Demirel University West campus, a curved area which has a potential of landslide. The purpose of the study is determined of the landslide geometry with geophysical methods and produced the mechanic and dynamic properties of landslide mass. Therefore, firstly, information has been gathered about the geology and precipitation potential of region. In addition to, drilling studies which are near the geophysical profiles in the region and soil mechanics experiment results of bruised samples have been provided. To determine the lanslide geometry, multi shot seismic refraction, electrical resistivity tomography and 2D surface waves analysis (MASW) methods have been used. With this study 2D MASW method firstly is used to determine landslide geometry and compared with other geophysical methods. For a integrated result, all the datas of geophysical methods have been used for estimations and suggestions about the landslide potential of the region.