Aras nehri'nde (Poldasht-İran) yaşayan Leuciscus aspius'un solungaç, karaciğer ve böbrek dokularının histopatolojisi
Histopathological changes in gill, liver and kidney of leuciscus aspius living aras river, Poldasht-Iran
  1. Tez No: 392062
  2. Yazar: MOHSEN ABBASZADEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Balıklar yaşadıkları çevreyle temas halindedirler ve bu yüzden sucul kirlilik tespitinde oldukça sık kullanılırlar. Bu çalışmada Leuciscus aspius (Akbalık) türü balıklar Aras Nehri'nin (Poldasht-İran) 2 farklı bölgesinden yakalandı. Balıkların solungaç, karaciğer ve böbreklerindeki histolojik değişiklikler mikroskobik olarak gözlendi ve kantitatif olarak değerlendirildi. Solungaç filamentlerinde dilatasyon, lamellerde dejenerasyon, hipertrofi ve lamel epitelinde ayrılma gibi anormallikler gözlendi. Karaciğerde melanomakrofajlarda birikme, homojen olmayan parankima, hepatopankreasta proliferasyon, merkezi vende konjesyon, merkezi vende dejenerasyon ve sinuzoidal dilatasyon gibi yaygın patolojik durumlar tespit edildi. Böbrekte ise gözlenen değişiklikler renal tubullerde dejenerasyon, melanomakrofajlarda artış, tubullerde vakuolizasyon ve renal parankimada konjesyon olarak belirlendi. Yakalanan balıklarda patolojinin arttığı ve istatistiksel olarak önemli olduğu hesaplandı. Histolojik lezyonlar karşılaştırıldığında en çok karaciğerin etkilendiği görüldü. Histopatolojideki artışla, Aras Nehri'nin toksik kimyasallarca kirlendiği ve gözlenen bu anormalliklerin nehre bırakılan atıklarla ilgili olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Fishes live in direct contact with their external water environment. So, fishes are often used to establish the aquatic pollution. In the current study, Leuciscus aspius (Asp) were caught at two different sites in Aras River (Poldasht-Iran). The histopathological abnormalities in gill, liver and kidney of the fish were determined microscopically and appraised with quantitative analyses. In the gills, lamellar degeneration, filamenter dilatations, hypertrophy of the gill epithelium and lamellar epithelial liftings were observed. There were an increase in the number and size of melanomacrophage centers, proliferation of the hepatopancreas, non-homogenous parenchyma tissue, degeneration of central vein, blood congestion of central vein and sinusoidal dilatation in the fish liver. The observed tissue changes in fish kidneys included degenerations of renal tubuli, vacuolisation, melanomacrophages agregates, and blood congestion. Histopathological abnormalities increased in two localities and the increase was found to be statistically significant. The lesions were comparatively most severe in the liver. The increase in histopathology consider that Aras River is contaminated with toxic contaminants and the observed lesionsare related to discharge of wastes into Aras River.