Aras nehri (Erzurum)'nin bazı su kalite parametrelerine göre ekolojik durumunun araştırılması
Investigation of the ecological status of the Aras river (Erzurum) according to some water quality parameters
- Tez No: 794672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN FAKIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Su kalitesine duyulan güven, içme, tarım, endüstriyel veya eğlence amaçlı kullanılmadan önce çok önemlidir. Nehir su kalitesinin değerlendirilmesi, su kaynaklarının değerlendirilmesinde önemli bir unsurdur. Bu çalışma, Aras Nehri (Erzurum)'nin bazı su kalite parametrelerine göre ekolojik durumunu ortaya koymak amacıyla yapılması planlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada, Aras Nehri'nin Erzurum İl sınırları içerisinde yer alan kısmında seçilen 4 istasyondan su örnekleri alınarak yürütülmüştür. Ayrıca örneklemeler sırasında su sıcaklığı, çözünmüş oksijen, pH ve elektrik iletkenliği değerleri örnek alma aşamasında arazide YSI marka multiparametre aleti ile yerinde ölçülmüştür. Bununla birlikte alınan su numunelerinde, Toplam Fosfor (TP), Ortofosfat fosforu (PO4-P), Amonyak-Azotu (NH3-N), Nitrit-Azotu (NO2-N), Nitrat-Azotu (NO3-N) analizleri (Anonymous 1995)'e göre yapılmıştır. Elde edilen veriler Hazen yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Aras Nehri'nde yürütülen bu çalışmada, su sıcaklığı, çözünmüş oksijen, pH ve elektrik iletkenliği ölçüm değerlerinin mevsime bağlı değişimi istatistiki olarak önemli (p0,05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: Confidence in quality of water is very important first of all used by drinking, agricultural, industrial or recreational purposes. Evaluation of river water quality is an important factor in the evaluation of water resources. In this study was planned to reveal the ecological status of the Aras River (Erzurum) according to some water quality parameters. Method: In this study, water samples will be taken from 4 stations of the Aras River within the Erzurum Province. In addition, water temperature, dissolved oxygen, pH and EC values were measured in site with a YSI multiparameter, and also Total Phosphorus (TP), Orthophosphate phosphorus (PO4-P), Ammonia-Nitrogen (NH3-N), Nitrite-Nitrogen (NO2-N), Nitrate-Nitrogen (NO3-N) were analyzed according to (Anonymous 1995). All of data about water quality parameters of Aras River were evaluated by the Hazen method. Findings: In this study carried out on the Aras River. Water temperature, dissolved oxygen, pH and electrical conductivity was found to be statistically significant (p0.05) according to stations.