Aras nehrindeki (Erzurum) tatlı su midyesi (Unio crassus)'nin biyolojisi ve besin içeriğinin araştırılması
The investigation of biology and ingredient contents on freshwater mussels (Unio crassus) in Aras river (Erzurum)
  1. Tez No: 483617
  2. Yazar: SELÇUK İŞLIYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ATAMANALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu araştırma, Aras Nehri'nden yaz mevsiminde toplanan midyelerinin biyokimyasal içeriğinin yaşa bağlı olarak değişiminin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Unio crassus türünün yağ oranı yaşa bağlı olarak artış göstermiştir ve 5 yaşındaki midyelerin yağ oranı %2 olarak tespit edilmiştir. U.crassus türünün protein oranı yaşa bağlı olarak %6,65- %7,76 arasında değiştiği tespit edilmiştir. U.crassus türünün yüzde kül miktarı en yüksek 2.yaşındaki midyelerde (%1,8) belirlenmiştir. U.crassus türünün yüzde kül miktarı sırasıyla 1. yaş grubunda %11,50, 2. yaş grubunda %14,1, 3. %14, 4. yaş grubunda %13,5 ve 5. yaş grubunda %13,90 olarak tespit edilmiştir. Aras Nehri'nde Alburnus mossulensis, Squalius lepidus, Cyprinus carpio balıkları tespit edilmiş olup; bu balık türlerini U.crasuss larvalarının konakçı olarak kullandığı düşünülmektedir. Aras Nehri'nde midye örneklemesinin yapıldığı istasyonlardan alınan su örneklerinde yapılan analiz sonucunda en düşük ve en yüksek değerleri NH4-N 0,329±0,003-0,369±0,004 mg/L, NO2-N 0,183±0,00-0,235±0,00 mg/L, NO3-N 0,0001±0,00 mg/L, TP 0,001±0,00-0,10±0,00 mg/L ve TOP 0,003±0,00-0,08±0,00 mg/L olarak hesaplanmıştır. Araştırmada, Aras Nehri'nden toplanan U.crassus türünün kirliliğe bağlı olarak yağ oranında azalma olduğu tepit edilmiştir. Ayrıca bu türün protein oranın ise yaşa bağlı olarak arttığı bununda üreme dönemine yaklaşmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the age-related changes in biochemical content of mid-summer mussels collected from the Aras River. The fat ratio of the Unio crassus strain increased with age, and the fat ratio of mussels at 5 years was found to be 2%. The protein ratio of U. crassus strain was found to vary between 6.65% and 7.76% depending on age. The percentage of U.crassus was found to be highest in the 2nd year old lambs (1.8%). The ash content of U.crassus strain was found to be 11.50% in the first age group, 14.1% in the second age group, 3. 13% in the 4th age group and 13.9% in the 5th age group, respectively. In Aras River, Alburnus mossulensis, Squalius lepidus, Cyprinus carpio were detected; it is thought that these fish species use U.crasuss larvae as host. As a result of the analysis on the water samples taken from the stations where the mussels were made in Aras River, the lowest and highest values were determined as NH4-N 0.329±0.003-0.369±0.004 mgL-1. NO2-N 0.183±0.00-0.235±0.00 mgL-1.NO3-N 0.0001±0.00 mgL-1. TP 0.001±0.00-0.10±0.00 mgL-1ve TOP 0.003±0.00-0.08±0.00 mgL-1. In study, it was reported that the U.crassus collected from the Aras River decreased in fat content due to pollution. In addition, the proportion of this protein increases with age, which is thought to have originated from approaching the breeding period.