Bazı neonikotinoid insektisitlerin Drosophila melanogaster'de ömür uzunluğu ile asetilkolinesteraz enzimi üzerine etkileri ve olası toksik etkilerinin çeşitli bitki ekstraktları kullanılarak iyileştirilmesi üzerine araştırmalar
Investigations on effects of some neonikotinoid insecticides on the longevity and acetylcholinesterase enzyme of Drosophila melanogaster and improve of possible toxic effects by using the plant extracts
- Tez No: 392064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma iki bölümde gerçekleştirilmiştir. İlk bölümde, dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan neonikotinoid insektisitlerden İmidakloprid (İMİ) ve Asetamiprid (ASE)'in, Drosophila melanogaster'in maksimum ve ortalama ömür uzunluğu üzerine kronik etkileri araştırılmıştır. İkinci bölümde ise, insektisitlere ait olası toksik etkileri giderebilmek için Salvia lavandifolia (SLsu), Hypericum scabrum (HSsu), Capsella bursa-pastoris (CBPsu) ve Teucrium orientale (TOsu) bitkilerinin su ekstraktları kullanılmıştır. Bu amaçla her iki insektisit dört farklı dozda (0.5, 1.0, 1.5, 2.0 ppm) Standart Drosophila Besiyerine ilave edilmiştir. D. melanogaster'in Oregon R yabanıl soyuna ait erkek ve dişi bireyler bu uygulama gruplarında kronik olarak insektisitlere maruz bırakılmıştır. Hem dişi hem de erkek popülâsyonlarında insektisitlerin artan konsantrasyonuna bağlı olarak ömür uzunluğunun kısaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study occurred two part. In the first part, imidacloprid (IMI) and acetamiprid (ACE) which are the most commonly neonicotinoid in our country and the world have been investigated chronic effects on the maximum and average longevity of Drosophila melanogaster. In the second part, the water extracts of Salvia lavandulifolia (SLwtr), Hypericum scabrum (HSwtr), Capsella bursa-pastoris (CBPwtr) and Teucrium orientale (TOwtr) plants were used to remove possible toxic effects of the insecticides. For this purpose, both insecticides were added to the Standard Drosophila Medium (SDM) at different doses (0.5, 1.0, 1.5, 2.0 ppm). Male and female individuals of wild type D. melanogaster Oregon R were chronically exposed to the insecticides in these application groups. It was determined that the mean life span of female and male D. melanogaster populations decreased with the increasing concentrations of IMI and ACE in comparison to the control group.