Erzurum, Erzincan ve Bayburt illerinde üretilen ehram dokumalarında kullanılan hammadde ile üretilebilecek yeni ürün tasarımları
Desings for new produced that would be produce by the raw material, used for weaving of ehram in the prowices of Erzurum, Erzincan and Bayburt
- Tez No: 73891
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEN SOYSALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
IV ÖZET Türk turizminin gelişmesine büyük katkı sağlayan el sanatlarımız, bugün dış ülkelerde geniş ölçüde kabul gören, aranılan ürünlerdir, ülkemize büyük döviz girdisi sağlayacak düzeyde olan el sanatları ürünlerinin ülke ekonomisine sağlayabileceği katkılardan bugün tam anlamıyla faydalanamamaktadır. Bu bağlamda, günümüzde başta endüstrileşme olmak üzere değişen yaşam şartları ve değer yargılarına bağlı olarak, ehram dokumasının kullanımı buna bağlı olarak da üretiminin azaldığı saptanmıştır. Konunun tanımı için öncelikle çeşitli sözlükler taranmış, kelime anlamı olarak birliğe varıldığı tesbit edilmiştir. Ehram dokumasını konu alan literatür taraması yapılmış, direk ilgili tek kaynağa ulaşılabilmiştir. Dokuma Bayburt ilinde, doğal ortamda gözlenmiş, son günlerde üretime devam edebilen değişik yaşlarda ki yedi dokuyucu ile ehram dokumacılığının bugünkü üretim, kullanım ve pazarlama durumunun saptanması, için görüşme metodu ile derleme yapılmış (ses kaydı), Erzurum, Erzincan ve Bayburt illerinde kıyaslama yapılabilmesi için ulaşılabilen ehram örneklerinin bezeme, kompozisyon ve kullanım biçimlerindeki farklılıkları ve ortak yönleri tespit edilmeye ve fotoğraf çekimi ile belgelenmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucu katalog hazırlanmıştır. Orijinalinin korumaya alınması müzelerde sergilenmesi, gelecek kuşaklara tanıtımı açısından önemlidir. Ancak bölge ekonomine sağlayacağı katkılar göz önüne alınarak hammaddesinden yeni ürün tasarımları hazırlanmış ve uygulanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın en başta yöredeüretimi azalan hayvancılığın yeniden canlandırılması, atıl kalan beyaz yünlerin renklendirilerek yeni üretimlere geçilebilmesi, tavan aralarına atılan tezgahların çalışır duruma getirilmesi, dokumaya devam edebilen çok az sayıda ki dokuyucuya destek sağlanabileceği, açık ve gizli işsizlik nedeni ile hızla artan göçün önlenebileceği düşünülmüştür. Konunun Bayburt Valiliğince yöreye sağlayacağı maddi katkı açısından desteklenmesi sevindiricidir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Our handicrafts wich provide great contributions to the Turkish tourism are extensively accepted in international markets and looked for today. However, today, we do not take full advantage of those contributions witch could be provided by handicrafts witch are realy at a level that could provide a great amount of foreign exchange entry to our country. Accordingly, it is determined that the use and productions of the Ehram fabric has been decreased depending on changing life conditions and evaluations mainly caused by industrialization. First various dictionaries have been reviewed for the description of the subject and it is determined that an integrity has been reached in word meanings. Literature containing Ehram fabric has been reviewed and the directly relevant single source has been reached. Weaving has been observed in a natural environment in the province of Bayburt, compilation has been conducted by interview (voice record) with seven weavers in different ages continuing to production in order to determine the production, use and marketing status of Ehram weaving today. It has been tried to determine different and common properties in design, composition and usage of the obtained Ehram samples and to document by taking photographs in order to compare with samples in Erzurum, Erzincan and Bayburt provinces. A catalogue has been prepared as a result of the study. It is important to put the original under protection and to exhibit it in museums, in respect of introducing it to the next generations. However, new product designs have been prepared and implemented from its rawvıı material, considering the contributions to the ecenomy of the region. It has been thought that this study may re-activate the decreased cattle breeding in the region, may provide to pass to new productions by dying white wool useless now, may make the looms thrown in attics operative, may support very few weavers still continuing to weave, may prevent immigration witch has been increasing due to open and covert unemployment. It is good that the matter has been supported by the Governorship of Bayburt for its material contribution to the region.