Erzurum ili Miridae (Hemiptera: Heteroptera) türleri üzerinde faunistik ve sistematik çalışmalar
Faunistic and systematic studies on the species of Miridae (Hemiptera: Heteroptera) in Erzurum province
  1. Tez No: 392068
  2. Yazar: GÜLTEN YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 494
Özet
Erzurum ili Miridae faunasını saptamaya yönelik yapılan bu araştırma 2007-2014 yıllarının ilkbahar, yaz ve sonbahar periyotlarında sürdürülmüştür. Çalışma sonucunda, Bryocorinae altfamilyasından bir cinse ait iki tür, Deraeocorinae altfamilyasından iki cinse ait sekiz tür, Mirinae altfamilyasından 26 cinse ait 57 tür, Orthotylinae altfamilyasından 12 cinse ait 18 tür ve Phylinae altfamilyasından 23 cinse ait 33 tür olmak üzere, toplam beş altfamilyaya ait 64 cinse bağlı 118 tür Erzurum'dan tespit edilmiştir. Bunlar arasında, Hoplomachus Fieber 1858 cinsi ve Orthops (Orthops) frenatus Horvath 1894, Taylorilygus apicalis (Fieber 1861), Leptopterna euxina Vinokurov 1982, Notostira poppiusi Reuter 1911, Stenodema (Brachystira) pilosa (Jakovlev 1889), Trigonotylus caelestialium (Kirkaldy 1902), Criocoris crassicornis (Hahn 1834), Europiella artemisiae (Becker 1864), Hoplomachus thunbergii (Fallén 1807) ve Paredrocoris pectoralis Reuter 1878 türleri Türkiye faunası için yeni kayıt niteliğindedir. Ayrıca, incelenen türlerin altfamilya, tribüs, cins ve tür tanı anahtarları hazırlanmış, taksonomik yönden önem taşıyan vücut kısımları çizilerek, Türkiye ve Dünya'daki yayılışları, örnek sayıları ve toplanıldığı yerler ile ilgili etiket bilgileri verilmiştir. Çok çeşitli biyotopları ve iklim koşullarını bünyesinde bulunduran ve araştırma bölgesi olarak seçilen Erzurum İli ve ilçelerinde Miridae familyası üzerinde yapılmış faunistik ve sistematik bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma sonucunda, Türkiye Miridae türleri şimdiye kadar belirtilenden çok daha fazla sayıda tür ile temsil edilebilmiş ve bu bölgenin faunası büyük ölçüde ortaya konmuştur. Miridae türleri üzerinde yapılmış olan bu faunistik ve sistematik çalışmayla Türkiye ve Dünya faunasına katkıda bulunulurken, bunlardan bazılarının Üzerinden Toplandığı Bitkilernın tespit edilmesiyle de uygulamalı entomoloji ve biyolojik mücadele potansiyeli ortaya çıkmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Studies were carried out to determine of species of the family of Miridae in Erzurum province during the seasons of spring, summer and autumn of 2007 - 2014. Thus, two species of one genus of Bryocorinae, eight species of two genera of Deraeocorinae, 57 species of 26 genera of Mirinae, 18 species of 12 genera of Orthotylinae, and 33 species of 23 genera of Phylinae are recorded. In total, 118 species belonging to 64 genera of five subfamilies of the family Miridae are recorded from Erzurum. Among them, the genus Hoplomachus Fieber 1858 and the species Orthops (Orthops) frenatus Horvath 1894, Taylorilygus apicalis (Fieber 1861), Leptopterna euxina Vinokurov 1982, Notostira poppiusi Reuter 1911, Stenodema (Brachystira) pilosa (Jakovlev 1889), Trigonotylus caelestialium (Kirkaldy 1902), Criocoris crassicornis (Hahn 1834), Europiella artemisiae (Becker 1864), Hoplomachus thunbergii (Fallén 1807) and Paredrocoris pectoralis Reuter 1878 are new records for the Turkish fauna. In this study, identification keys for the subfamilies, genera and species were prepared, the body parts of examined species having taxonomical importance were drawn. In addition, distributional data of the species in Turkey and on the world, the number of species and collection locality information for each of the species investigated were given. There is no faunistical and systematical studies on Miridae in the research area, Erzurum province and its districts having various biotopes and climatically conditions. At the end of this study, the fauna of this region has been demonstrated considerably and added many species to the present fauna Miridae of Turkey. In this study with determination of fauna and systematica of Miridae, both some contributions will be provided to the Turkish and World fauna and the biological control potential and applied entomology of some species will be exposed.