İkili topolojik (bitopolojik) uzaylarda bazı yeni ayırma aksiyomları
Some new separation axioms in bitopological spaces
  1. Tez No: 5886
  2. Yazar: ALEV KANIBİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÎKÎLİ TOPOLOJİK (BİTOPOLOJÎK) UZAYLARDA BAZI YENİ AYIRMA AKSİYOMLARI Alev KANIBÎR Ankara ünivesitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Mustafa ÇİÇEK 1988, Sayfa: 82 Jüri : Doç. Dr. Mustafa ÇİÇEK Prof.Dr.Ahmet ABDİK Doç. Dr.Arif SABUNCTO?LU üç bölümden oluşan bu çalışmada ilk bölüm giriş için ayrıldı. ikinci bölümde, üçüncü bölüm için gerekli temel kavramlar verildi. Üçüncü bölümde, ikili T0, ikili T1, ikili T2 uzay ları ve bu uzayların ikili yarı T0, ikili yarı Tt, ikili ya rı T2 uzayları ile olan ilişkileri incelenerek örnekler ve rildi. Daha sonra ikili regüler uzay kavramı tanıtıldı ve ikili hemen hemen regüler, ikili yarı regüler uzaylar ile arasındaki ilişki belirlendi. Son olarak bir ikili topolojik uzayın bir ikili normal uzay olması için gerek ve yeter şar tın bu uzayın bir ikili hemen hemen normal ve bir ikili yarı normal uzay olması olduğu gösterildi. ANAHTAR KELİMELER : İkili topolojik uzay, İkili yoğun küme, İkili alt uzay, Ayırma aksiyomu.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis SOME NEW SEPARATION AXIOMS IN BÎTOPOLOGÎCAL SPACES Alev KANIBÎR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Mustafa ÇÎÇEK 1988, Page: 82 Jury : Assoc. Prof.Dr. Mustafa ÇtÇEK Prof.Dr.Ahmet ABDİK Assoc. Prof.Dr. Arif SABÜNCUO?LÜ In this work which consists of three chapters, the first chapter is devoted to introduction. In the second chapter the fundamental concepts required for the third chapter are given. In the third section, pairwise To, pairwise Ti, and pairwise T2 spaces, and relations between these spaces and pairwise semi Tq, pairwise semi T^ and pairwise semi T2 spaces are investigated and some examples have been given. The relations between pairwise regular spaces and pairwise almost regular and pairwise semi regular spaces are discussed. Finally, it has been shown that a bitopological space is a pairwise normal space if and only if it is a pairwise almost normal and pairwise semi normal space. KEY WORDS : Bitopological space, Pairwise denseset, Pairwise subspace, Separation Axioms.