Nano partiküllü kompozit üretimi ve titreşim özelliklerinin araştırılması
Manufacturing of nano particulate composite and investigation of vibration properties
- Tez No: 392084
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüzde çok hızlı gelişen teknolojik değişimlerle birlikte bu değişimlere cevap verecek malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Son yıllarda yüksek performanslı polimer matrisli kompozit malzemelerin yaygın şekilde kullanılması ile farklı katkı elemanları ilave edilerek ihtiyaçlara yönelik mekanik özelliklerinin daha da geliştirilmesi için çalışmalar hala devam etmektedir Fiber takviyeli polimer kompozit malzemeler yüksek mukavemet özelliği sağlamaktadır. Bu malzemelerin mukavemet değerlerinden ödün vermeden ağırlıklarını azaltmak için çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Bu amaçla, polimer matrisli yapıya mikro balon adı verilen mikron boyutundaki içi boş kürecikler katılmaktadır. Bu yapıların hafifletilmesinin yanında mekanik özelliklerini artırmak için karbon nano fiber partikülleri bu çalışmada kullanılmıştır. Karbon nano fiberli kompozit yapılar ile karbon nano fibersiz yapıların titreşim özellikleri deneysel olarak çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays with the quickly developing technological changes, materials to respond to these changes are needed. With the widely use of high performance polymer matrix composite materials recently, studies have been conducted to develop the mechanical properties for the needs even further by adding different additives. Fiber-reinforced polymer composite materials provide high strength. Various studies have been conducted to decrease the weight of these materials without sacrificing their strength values. To this end, hollow beads in micron sizes called micro balloons are added into the polymer matrix structure. Besides of lightening this structure, carbon nano fiber particulates are used in this study to improve mechanical properties of structures. Vibrations characterizations are experimentally studied composite structure of with and without carbon nano fiber.