Prostat radyoterapisinde 6 mv x-ışınları kullanılarak yoğunluk ayarlı radyoterapi planlanması ve dozimetrik sürecin rando fantom üzerinde osl ile kontrolü
Intensity modulated radiation therapy and osl controlled dosimetric process on rando phantom with 6 mv x-rays in prostate radiotherapy
- Tez No: 392104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAĞATAY TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Fantomda alan içi ve dışı dozların ölçümünde sıklıkla Termolüminesans Dozimetri (TLD) yöntemi kullanılmaktadır. TLD yöntemine göre daha yeni olan Landauer Optiksel Uyarmalı Lüminesans (OSL) yönteminin daha hassas bir yöntem olduğu bildirilmektedir. Bu çalışmada prostat kanseri radyoterapisinde, Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (YART) planlamasında Rando Fantom üzerine yerleştirilen (OSL) ile ölçülen dozların Eclipse Tedavi Planlama Sistemindeki (TPS) dozlarla karşılaştırılarak dozimetrik verifikasyon yapılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda Ondokuz Mayıs Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda YART ile tedavi edilen prostat kanserli 10 hastanın bilgisayarlı tomografi simülasyon filmleri kullanıldı. Rando Fantom ile yaklaşık olarak aynı anatomiye sahip hastalar TPS'ye aktarılarak aynı Radyasyon Onkoloğu tarafından hedef hacim (prostat ve seminal vezikül) ve kritik organlar (mesane, rektum, barsak, sigmoid, penil bulb, femur başları) konturlandı. Takiben bu 10 hastanın filmleri teker teker Rando Fantom filmi ile füzyon yapılarak, fantoma aktarıldı. Böylece ortalama hedef hacim ve kritik organlar oluşturuldu. TPS ile 2 Gy/gün fraksiyonlarla 74 Gy olacak şekilde 7 alan YART planı yapıldı. Hedef hacim ve kritik organlar Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda bulunan Eclips TPS'ye aktarıldı. Radyoterapi planlaması aynı bölümde yapıldı. Tek fraksiyon radyasyon uygulandı. Her bir OSL 5 kez okunarak ortalama dozlar (±SH) kaydedildi. Bu dozlar TPS planlama sistemindeki aynı noktadaki dozlarla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The inside and outside area doses for phantom are often measured with Thermoluminescence Dosimetry method. It is claimed Landauer Optically Stimulated Luminescence (OSL) is more sensitive method than TLD. The aim of this study is comparing the measured doses between OSL and eclipse treatment planning system (TPS) with intensity modulated radiotherapy technique in prostate cancer patients. In the present study, computerised tomography images of 10 prostate cancer patient who treated IMRT in OMU. Selected patient's anatomy were approximately similar of rando fantom. Target volumes (prostate and seminal vesicle) and critical organs (bladder, rectum, bowel, sigmoid, penile bulb, femoral heads) were contoured by the same radiation oncologist. Following the contouring, the images of 10 patients were merged with Rando Phantom, one by one. Thus, the average target volume and critical organs were created. The 7-field intensity-modulated radiotherapy technique was planned. In TPS, 7 area IMRT planing was done as total döşe because 74 Gy by appling 2 Gy/day per fraction. Target volumes and critical organs were transferred to the eclipse TPS of Ankara University Radiation Oncology Department. Radiotherapy was planned at the same department. Single fraction radiation was applied and the point doses were measured with Landuer OSL. Each OSL was read 5 times and average doses (±SD) were recorded. And finally, each OSL dose was compared with same point dose of eclipse TPS.