Karbon nanotüp takviyeli magnezyum matrisli kompozitlerin üretimi ve karakterizasyonu
Fabrication and characterization of carbon nanotube reinforced magnesium matrix composites
- Tez No: 392117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN MİNDİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanomalzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yüksek spesifik mukavemet ve düşük yoğunluğundan dolayı gerek dünyada gerek ülkemizde yaygın olarak kullanılan magnezyum (Mg) alaşımları tüm alanlarda (elektronik, savunma, uzay sanayinde ve biyo-medikal uygulamalarda) özellikle de otomobil endüstrisindeki önemini her geçen gün arttırmaktadır. Bu çalışmada atık olarak düşünülen Mg talaşını geleneksel olarak ergiterek geri kazanma yerine ekstrüzyon sırasında karbon nanotüp (CNT) hareketini gözlemlemek amacıyla Mg talaşını attritör cihazında inert ortamda CNT (ağırlıkça % olarak 0, 0.5, 1.0, 2.0 ve 4.0 CNT; boyutu ~ 10nm) ile birlikte mekanik öğütme, öğütülen kompozit bileşenleri (Mg talaşı/CNT) arasında bağlanmayı artırmak için kullanılan alüminyum (Al) toz karışımını önce soğuk presleme ve ardından sıcak ekstrüzyon işlemi ile Mg matrisli CNT takviyeli kompozit üretilmesi, yapısal, mekanik ve korozyon özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Magnesium (Mg) alloys are widely used worlwide including our country due to its high specific strength and low density for industrial applications (electronic, aerospace-aircraft, biomedical industries). In this study, instead of recyling Mg chips by melting, Mg chips with carbon nanotube-CNT (% by weight of 0, 0.5, 1.0, 2.0 and 4.0 CNT, the size of ~ 10nm) were grounded by attritor milling in the presence of argon inert gas. With this process, it is aimed to observe the motion of CNT during extrusion process. After that, aluminum (Al) powder was added to increase the bonding between Mg chips containing CNT. The obtained composite mixture was firsty cold pressed, and then exposed to hot extrusion process. The purpose is to determine the structural, mechanical and corrosion properties of CNT reinforeced Mg matrix composites fabricated by this method.