Rhodococcus erythropolis K85 kullanılarak Çinko Oksit (ZnO) nanopartiküllerinin biyosentezi ve karakterizasyonu
Biosynthesis and Characterization of ZnO nanoparticles using Rhodococcus erythropolis K85
- Tez No: 392118
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİNE GÜLLÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Rhodococcus erythropolis K85 izolatı kullanılarak ZnO nanopartiküllerinin daha güvenli, çevreci, ekonomik ve kontrollü üretimine olanak sağlayan biyosentez yöntemi ile üretilmesi araştırılmıştır. Buna ilaveten, yapılan bu çalışmada farklı öncü maddeler (ZnSO4, Zn(NO3)2, ZnCl2, Zn(CH3COO)2) kullanılarak ZnO nanopartiküllerinin üretilme potansiyelleri incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda SEM ve EDAX analizlerine göre metalik nanopartiküllerden biri olan ZnO nanopartiküllerinin sentezinin biyolojik materyallerden biri olan Rhodococcus erythropolis K85 izolatı kullanılarak gerçekleştirilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this present study, Rhodococcus erythropolis K85 strain has been investigated for safer, environmentalist, economic and controlled production of ZnO nanoparticles that enable to producing biosynthesis method. Additionally, using different precursors (ZnSO4, Zn(NO3)2, ZnCl2, Zn(CH3COO)2) were examined for potential production of ZnO nanoparticles in this study. According to the result of studies; SEM and EDAX analysis have showned one of the metallic nanoparticles ZnO synthesis can be carry out with using of one of the biological material Rhodococcus erythropolis K85 strain.