Biotransformation of acetaminophen by four phylogenetically distinct bacteria and immobilized enzymes of rhodococcus erytropolis biomig-p19
Acetaminophen'in filogenetik olarak birbirinden farklı 4 bakteri türü ve immobilize edilmiş rhodococcus erytropolis biomig-p19 cinsi bakteri enzimleri tarafından biyodönüşümü
  1. Tez No: 467582
  2. Yazar: ÇAĞLAR AKAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ULAŞ TEZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Microbiology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Acetaminofen (APAP) yaygın olarak kullanılmakta olan antipiretik ve analjezik bir ilaç hammaddesidir. Buna bağlı olarak doğada en sık karşılaşılan mikrokirleticiler arasında sayılmaktadır. Bu çalışmada, APAP'ı 50 mg/L konsantrasyonda parçalama özelliğine sahip 4 farklı bakteri cinsi, toprak numunesi ile zenginleştirilmiş mikrobiyal topluluktan izole edilmiştir. Bu bakteri topluluğunda APAP'ı parçalayan baskın tür Rhodococcus erythropolis; diğer izolatlar ise Pseudomonas nitroreducens, Flavobacterium sp., ve Sphingobium sp. türleri olarak belirlenmiştir. Bu türler arasında literatürde daha önce rapor edilmemiş olan Flavobacterium sp. ve Sphingobium sp.'in ise yeni türler olduğu görülmüştür. APAP konsantrasyonu, bakteri yoğunlugu ve sıcaklığın etkileri ile APAP biyodönüşüm yolizini tayin etmek amaciyla Rhodococcus erythropolis BIOMIG-P19 türü ile bir dizi kinetik deneyi gerçekleştirilmistir. Maksimum hücresel APAP parçalama hız ve yarı doygunluk sabitleri sırasıyla 133 ± 7 x 10-11 mg/hücre.sa ve 211 ± 28 mg/L olarak belirlenmiştir. Optimum APAP biyotransformasyon sıcaklığı 28°'dir. Biyotransformasyonun en önemli yan ürünü, tandem kütle spektroskopisi kullanılarak p-aminofenol olarak belirlenmiştir. BIOMIG-P19'dan ekstrakte edilerek immobilize edilmiş enzimler ile APAP'ın tamamen parçalanması 1.5 mg protein ve 10 mg/L APAP konsantrasyonunda 12 gün sürmüştür.
Özet (Çeviri)
Acetaminophen (APAP) is the active ingredient of commonly used antipyretic and analgesic drugs; therefore it is one of the most frequently detected emerging micropollutant in the environment. In this study, four bacterial species capable of degrading APAP were isolated from soil microbial community developed by selective enrichment. Predominant APAP degrader in the community was a strain of Rhodococcus erythropolis. Other APAP degraders included strains of Pseudomonas nitroreducens, Flavobacterium sp., and Sphingobium sp. Among them the strains of Flavobacterium sp. and Sphingobium sp. are novel APAP-degraders, which have not been reported in the literature to date. A series of kinetic experiments in shake-flasks with Rhodococcus erythropolis BIOMIG-P19 were performed to evaluate the effect of APAP concentration, cell density and temperature on APAP biotransformation and to elucidate the APAP biotransformation pathway. The maximum cell specific APAP utilization rate and half-saturation APAP concentration constants were calculated as 133 ± 7 x 10-11 mg/cell.hr and 211 ± 28 mg/L, respectively. Optimum APAP biotransformation temperature was calculated as 28°C. p-aminophenol was identified as the major biotransformation by-product using tandem mass spectroscopy. Complete utilization of APAP by immobilized enzymes of BIOMIG-P19 at 1.5 mg protein and 10 mg/L APAP concentration lasted 12 days.