Retro diels-alder reaksiyonu ile sentetik potansiyeli yüksek siklopentadien türevlerinin sentezi
Synthesis of cyclopentadiene derivatives by retro diels-alder reaction
  1. Tez No: 392140
  2. Yazar: ERDİN DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF DAŞTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez kapsamında organik kimya ve organometalik kimya sahasında geniş kullanım alanına sahip siklopentadien molekülünün farklı türevleri sentezlendi. Siklopentadien türevleri çeşitli norbornadien türevlerinin DET ile retro Diels-Alder tepkimesinden elde edildi. Ayrıca bu tez kapsamında 2,2'-bibenzofuran bileşiğinin brominasyonu gerçekleştirilerek sentetik potansiyeli yüksek 3,3'-dibromo-2,2'-bibenzofuran bileşiği elde edildi. Elde edilen dibromür'ün farklı türevlerinin sentezi ise farklı reaksiyon tipleri ile gerçekleştirildi. Çalışmanın diğer bir kısmında ise (5-bromosiklopenta-1,4-dien-1-il)trimetiltin bileşiğinin farklı dienofillerle Diels-Alder tepkimesinden bisiklik yapıdaki vinilik bromokalay bileşikleri elde edildi ve bu bileşiklerin siklotrimerizasyon tepkimeleri incelendi. Aminoasit fonksiyonel bir seri benzosiklotrimerin sentezi bu tez çalışmasında gerçekleştirildi. Elde edilen siklotrimerlerin sarin gazına benzer yapıdaki organofosfor bileşiği DMMP ile kapsülleme deneyleri incelendi. Bu tez çalışmasının son kısmında ise dinamik derinlikli yeni bir host molekülün sentezi gerçekleştirildi. Host molekülün bağlama afinitesinin belirlenebilmesi için farklı guest moleküllerle 1H-NMR titrasyonları yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, different type of cyclopentadiene derivatives, have wide range use in organic chemistry and organometalic chemistry area, were synthesized. The cyclopentadiene derivatives were obtained by retro Diels-Alder reaction of norbornadiene derivatives with DET. Synthesis of 3,3'-dibromo-2,2'-bibenzofuran which has highly syntetic potential, was synthesised by the bromination of 2,2'-bibenzofuran. Different 3,3'-dibromo-2,2'-bibenzofuran derivatives were obtained by the distinctive type reactions of dibromide. Bicyclic bromotin derivatives were synthesised by the Diels-Alder reaction of (5-bromocyclopenta-1,4-dien-1-yl)trimethyltin compound with different dienophiles and cyclotrimerisation reactions of observed bromotin compounds were investigated in the other part of this dissertation. A series of amino acid bearing benzocyclotrimers were also synthesised. The encapsulation of DMMP which is organophosphorus compound, akin in size to sarin, were examined for obtained benzocyclotrimers. In the last part of this thesis, a new dynamic cavitand host was synthesised. NMR titration of host with different guest was done in order to define binding affinity of host molecule.