Gerçek zaman kablosuz nörotransmitter konsantrasyon iletim ve görüntüleme sistemi
Real-time wireless neurotransmitter concentration transmission and monitoring system
  1. Tez No: 392158
  2. Yazar: MUHAMMET EMİN DERTLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Beyin hastalıklarını belirlemede çok etkili bir yöntem olan In Vivo Voltametri tekniğiyle nörotransmitter ölçümü, şu anda daha çok farelerin beyinlerine özel ve çeşitli kimyasal maddelerle kaplanmış sensörlerin, cerrahi müdahaleyle belirtilen koordinatlara yerleştirilmesi ve sensörlere verilen aktivasyon gerilimi sonucunda oluşan elektriksel akım değişimlerine dayanmaktadır. Beyinde elde edilen bu akımların bilgisayara gönderilmesi için geliştirilen kablosuz iletişim sistemi, hem araştırmacılar hem de hastalar için, tanı ve tedavide elde edilecek kazanımlar düşünüldüğünde büyük öneme sahiptir. Bu tezin amacı, mikrosensörden alınan ve yükseltilerek iletime hazır hale getirilmiş nörotransmitter değişimlerine ait analog akım verisini, sayısal sinyale dönüştürüp, taşınabilir, düşük güç tüketimli, dört kanaldan yapılan ölçümleri gerçek zamanlı olarak kablosuz iletişim ile kişisel bilgisayara ileten ve bir arayüz yazılımı ile sinyallerin anında görüntülenmesini ve sinyal işleme yazılımına entegre edilmesini sağlayan sistemin gerçeklenmesidir. Tasarımı yapılan bu sistemde LabVIEW-12 arayüz programı kullanılmıştır. Arayüze girilecek komutlarla istenilen nörotransmitter seviye aralığı seçimi gibi denetimler gerçekleştirilebilmektedir. Seri profil kullanan Bluetooth modülü aracılığıyla cihazımız ve kullanılan bilgisayar arasında kablosuz bağlantı kurulması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Neurotransmitter measurement using in vivo voltammetry technique, a very effective method in determining brain diseases, is based on placement of a microsensor coated with special chemicals to predetermined locations of brain, mostly rats for now, and measuring current variations for applied activation voltage. The wireless communication system developed for transmitting the currents, which was obtained in the brain, to the computer is of great importance both for patients and researchers, especially when benefits in diagnosis and treatment are considered. The aim of this thesis is to develop a mobile, low-power consumption device which can transmit the data, recorded simultaneously from all 4 channels of the microsensor, to the computer in real time by first converting the analog current data, taken from micro-sensors and amplified for transmission, to the digital signal, then establishing wireless transmission with the computer, finally displaying everything on the computer screen and integrating the data with a signal processing software. LabVIEW-12 interface program is used in the system designed. Desired neurotransmitter levels range selection and similar activities can be accomplished through commands entered on the interface. Wireless connection between our device and the computer is established via the Bluetooth module which uses serial profile.