Tuzluluk stresinin buğdayda(Triticum aestivum L.) meydana getirmiş olduğu retrotranspozon polimorfizmi üzerine putresinin etkisinin belirlenmesi
Identification of effects of putrescine on retrotransposon polymorphizm which is caused of salinity stress on wheat (Triticum aestivum L.)
- Tez No: 363892
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLERAY AĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
LTR retrotranspozonları bitki genomunda en fazla bulunan hareketli elementlerdir ve çevresel baskılar tarafından uyarılarak genomun yeniden düzenlenmesinde önemli bir rol oynarlar. Bu araştırmada, 4 farklı tuz konsantrasyonu (50, 100, 200 ve 300 mM NaCl) ile tuz stresi oluşturulmuştur. Stres ile aktive olan bazı retrotranspozonların (Nikita-E2647, Sukkula, Stowaway, WLTR2105 ve 5'LTR) polimorfizmi ve bu polimorfizm üzerine farklı dozlarda (0.01, 0,1 ve 1 mM) putresinin etkisi araştırılmıştır. Araştırma sonucunda tuz stresinde retrotranspozon kaynaklı polimorfizmin yüksek olduğu gözlenmiş ve tuz stresi ile birlikte uygulanan putresinin bu polimorfizmi azalttığı belirlenmiştir. Ayrıca, Sukkula retrotranspozonunda polimorfizmin yüksek olduğu ve en yüksek putresin dozunda (1 mM) en iyi korunan retrotranspozon olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
LTR (Long Terminal Repeat) retrotransposons are the most abundant mobile elements in the plant genome and play an important role in the genome reorganization induced by environmental challenges. In this research, salinity stress has been formed with different four concentrations (50, 100, 200 and 300 mM NaCl) of salt. Polymorphism of some retrotransposons (Nikita-E2647, Sukkula, Stowaway, WLTR2105 ve 5'LTR) which are activated by stress and effect of different doses (0,01, 0,1 and 1 mM) of putrescine on this polymorphism have been investigated. In the result of this study, the highest polymorphism which origin of retrotransposon has been observed in salinity stress and putrescine treated with salt stress has been decreased this polymorphism. Furthermore it has been observed that polymorphism is highest in Sukkula and this retrotransposon is best protected in the highest dose of putrescine (1 mM).