Pazaryeri (Bilecik) ve çevresinin florası
Flora of Pazaryeri (Bilecik) and environs
  1. Tez No: 392172
  2. Yazar: BEYZA GÜLER KOCAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMÜHAN POTOĞLU ERKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırma alanı Pazaryeri (Bilecik) ve çevresini kapsamaktadır. Araştırma bölgesi Davis (1965) kareleme sistemine göre A2 ve B2 kareleri içinde yer almaktadır. 2013-2014 yıllarında yapılan arazi çalışmalarında bölgeden toplam 2472 damarlı bitki örneği toplanmıştır. Toplanan örneklerin teşhisleri sonucunda araştırma bölgesinde; 60 familyaya ait 312 cins, 546 tür ve tür altı damarlı bitki taksonu tespit edilmiştir. Bu taksonların büyük taksonomik gruplara dağılımı ise şöyledir; 1 takson Pteridophyta, 4 takson Gymnospermae ve 71'i Monocotyledonae, 470'i Dicotyledonae olmak üzere 541'i Spermatophyta bölümüne aittir. Araştırma alanında içerdiği takson sayısına göre en büyük 5 familya sırasıyla Asteraceae 68 (% 12,45), Lamiaceae 49 (% 8.97), Fabaceae 48 (% 8,79), Apiaceae 34 (% 6,22) ve Brassicaceae 32 (% 5,86)'dir. Araştırma alanında en fazla tür ve türaltı takson içeren ilk 4 cins ise sırasıyla; Salvia 11 (% 2,01), Verbascum 9 (% 1,64), Ornithogalum ve Centaurea 7 (% 1,28)'dir. Alandaki bitki taksonlarının fitocoğrafik bölgelere dağılımı ise şöyledir; 67 takson ve % 12,27'lik oranla Akdeniz bölgesi elementleri 1. sırada yer almaktadır. Bunu 57 takson ve % 10,43'lük oran ile Avrupa-Sibirya bölgesi elementleri ve 48 takson % 8,79'luk oran ile İran-Turan fitocoğrafik bölgesi elementleri almaktadır. Çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyen 374 taksonun oranı ise % 68.41 dir. Araştırma alanında 49 endemik takson belirlenmiştir. Buna göre böldeki endemizm oranı ise % 8,97'dir. Endemik Taksonların 1'i VU, 7'si NT ve 26'sı LC kategorisindedir. Floristik liste APG III sistemi esas alınarak düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research area includes Pazaryeri (Bilecik) and its enviroment, and it occurs in the A2 and B2 square according to the grid system of P.H. Davis. To investigate the flora, 2472 specimens have been collected during the field seasons of 2013- 2014. At the end of identifications of the specimens 546 taxa belonging to 60 families and 312 genera have been determined. These of 1 taxon Pteridophyta, 4 taxa Gymnospermae, 71 taxa Monocotyledoneae, 470 taxa Dicotyledonae and 541 taxa Spermatophyta division are included. Acording to the number of taxa, Asteraceae 68 (% 12,45), Lamiaceae 49 (% 8.97), Fabaceae 48 (% 8,79), Apiaceae 34 (% 6,22) and Brassicaceae 32 (% 5,86) are the five largest families. The four largest genera are Salvia 11 (% 2,01), Verbascum 9 (% 1,64), Ornithogalum and Centaurea 7 (% 1,28). Phytogeographical distribution of the taxa are Mediterranean 67 (12.27%) and Euro- Siberian 57 (10.43%) and Irano- Turanian 48 (8.79%) with their percentage of. Pluriregional or phytogeographically unknown taxa is 374 (68.41%). The number of endemic taxa are 49 and endemism rate is 8.97%. These of 1 taxa VU, 7 taxa NT and 26 taxa LC category are included. The floristic list follows the APG III system.